W praktyce opiekun medyczny. W papierach sanitariusz, bo tak taniej. Skandal z zarobkami

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia23 października 2021 07:00

Zamiast opiekuna medycznego - sanitariusz. To sposób na obejście ustawy o minimalnych zarobkach. - Do końca czerwca opiekunowie w 98 proc. zarabiali najniższą średnią krajową – 2800 brutto. Zgodnie z ustawą powinni zarabiać 3700, ale nie jest tak wszędzie - mówił Krzysztof Tłoczek, wiceprezes zarządu OSOM na XVII Forum Rynku Zdrowia.

Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Krzysztof Tłoczek: _Zarządzający placówkami znaleźli sposób by płacić opiekunom mniej niż zakłada to ustawa. Fot. PTWP
  • Wejście w życie ustawy o minimalnym wynagrodzeniach w ochronie zdrowia poprawiło sytuację opiekunów medycznych. Niestety nie wszędzie
  • Jak podkreśla Krzysztof Tłoczek, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, dopóki nie wejdzie w życie ustawa o innych zawodach medycznych, zarządzający placówkami medycznymi znajdą sposoby, żeby opiekunom płacić jak najmniej
  • - Opiekun medyczny nigdy nie miał zastąpić pielęgniarki i nigdy jej nie zastąpi. Jest to oczywiste. Ciężko jest sobie jednak wyobrazić, przy obecnym stanie kadr pielęgniarskich, system ochrony zdrowia bez opiekuna medycznego – przekonuje
  • Punktem zapalnym pomiędzy pielęgniarkami a opiekunami medycznymi nie są kompetencje a jedynie kwestia odpowiedzialności, podległości zawodowej i relacji z innym personelem medycznym

Opiekun medyczny. Są problemy z nowymi zarobkami opiekunów

O sytuacji opiekunów medycznych mówił w czasie debaty pod hasłem „Czy polski system ochrony zdrowia jest domem dla wszystkich zawodów medycznych?" na XVII Forum Rynku Zdrowia Krzysztof Tłoczek, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

- Teraz rzeczywiście zmiana jest epokowa, bo mówimy o kwocie 3700 brutto i jest to istotna różnica. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że nie żyjemy w próżni. I o ile ta ustawa dobrze brzmi i wygląda, bo rzeczywiście tam, gdzie opiekun medyczny był zatrudniony na umowę o pracę i szpital się z podwyżek wywiązał to opiekun medyczny je otrzymał - wskazywał. 

Jak zauważył wiceprezes Tłoczek, pojawiły się jednak nowe problemy. Z jednej strony finansowanie opiekunów nie jest do końca przejrzyste, z drugiej - forma w jakiej to zostało zapisane pozostawiła furtkę podmiotom leczniczym. A te z niej skorzystały.

- W wielu miejscach placówki umieściły opiekuna medycznego jeszcze jeden szczebelek niżej niż do tej pory, wraz z pracownikami działalności podstawowej. Dzięki temu już nie zarabiają 3700 zł brutto. Te podwyżki postawiły nas także w niezręcznej sytuacji - pielęgniarka wchodzącego w systemu ze znacznie szerszym zakresem kompetencji i obowiązków również trafiła do tej samej grupy wynagrodzeń - dodawał.

Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Krzysztof Tłoczek. Fot. PTWP
Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Krzysztof Tłoczek. Fot. PTWP

Sprawdź: Opiekun medyczny zyska nowe uprawnienia. Sprawdziliśmy, co może teraz LISTA

Opiekun medyczny. Koniec tego zawodu w Polsce? Nowe zasady budzą kontrowersje

"Chcielibyśmy, żeby nasze koleżanki, pielęgniarki zarabiały więcej"

Wiceprezes Tłoczek wyjaśniał, dlaczego opiekunowie medyczni dołączyli do Komitetu Strajkowo-Protestacyjnego Ochrony Zdrowia.

- Może to brzmieć dziwnie z moich ust, ale chcielibyśmy, żeby nasze koleżanki, pielęgniarki zarabiały więcej. Teraz szpitale bardzo często przestały zatrudniać opiekunów medycznych, bo jeżeli mają w tej samej widełkach płacowych do wyboru pielęgniarkę i opiekuna medycznego - zawsze wybiorą pielęgniarkę. To jest oczywiste. My, żeby w ogóle móc funkcjonować potrzebujemy jeszcze ustawy o innych zawodach medycznych. Tak samo jak ratownicy medyczni potrzebujemy by nasze świadczenia były finansowane w ramach koszyka świadczeń - powiedział. 

Dla opiekunów medycznych konieczna jest ustawa o innych zawodach medycznych

Jak podkreślał wiceprezes OSOM, żeby szpitale za świadczenia wykonywane przez opiekunów medycznych otrzymywały pieniądze, konieczna jest ustawa o innych zawodach medycznych. W przeciwnym wypadku wszystko będzie prowizorką.

Dodał: - Otrzymujemy na bieżąco o tym sygnały. Są szpitale, które zmieniają formę zatrudnienia opiekunów medycznych na umowy zlecenia. Tam, gdzie opiekunowie byli na umowach czasowych nie są one zwierane, przybierają formę umowy zlecenia, było ona pozwala płacić najniższą pensję krajową. To jest problem. Są też szpitale, w których opiekunom medycznym zmienia się stanowisko na przykład na sanitariusza, żeby można było ich w pełni legalnie zakwalifikować do niższej grupy uposażenia.

Oferta zarobków dla opiekunów medycznych atrakcyjniejsza w dyskontach?

Jak podkreślał Tłoczek, do czerwca pakiet socjalny i oferta zarobków była dla opiekunów medycznych atrakcyjniejsza w Lidlu i w Biedronce. Od lipca się to zmieniło na korzyść systemu opieki zdrowotnej, natomiast pojawiły się nowe problemy.

- Efekt jest taki, po kilku miesiącach tę zmianę można podsumować - nie zwiększa się ani trochę liczba zatrudnionych opiekunów medycznych w systemie. Wręcz się zmniejsza.

Jak podkreślał wiceprezes OSOP, choć ustawa przewiduje minimalne stawki wynagrodzenia, to dla 98 proc. opiekunów medycznych zawsze te minimalne stawki będą maksymalnymi.

Sprawdź: Zasiłek chorobowy obniżony i nowe zasady L4. Rewolucja w ZUS

Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje

Zawód opiekuna medycznego istnieje już 14 lat i powoli zaczyna się zarysowywać zakres jego kompetencji

- Zmianie uległa podstawa programowa kształcenia opiekuna, zmienił się system kształcenia Teraz trwa jego kształcenie 1,5 roku. Zmienił się system kształcenia z zaocznego na dzienny czy stacjonarny. Zmieniły się kompetencje a właściwie dodano ich kilka - wyjaśniał wiceprezes OSOM.

- Nie są to jakieś radykalne zmiany. Dodano praktycznie trzy uprawnienia - pobieranie materiału do badań, gimnastykę hoppe, która jest polską techniką, ale obawiam się, że w praktyce nie będzie miała ona zastosowania, oraz podawanie leków drogą podskórną. Nie wydaje mi się, żeby poszerzenie kompetencji opiekunów medycznych było punktem zapalnym na styku z pielęgniarkami. Od kiedy istnieje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych walczymy z animozjami między naszymi grupami zawodowymi, z fałszywym przekonaniem, że opiekun medyczny miałby zastąpić pielęgniarki - wymieniał Tłoczek.

Dodał: - Opiekun medyczny nigdy nie miał zastąpić pielęgniarki i nigdy jej nie zastąpi. Jest to oczywiste. Ciężko jest sobie jednak wyobrazić, przy obecnym stanie kadr pielęgniarskich, system ochrony zdrowia bez opiekuna medycznego. Mamy nadzieję, że za zmianą kompetencji podążył ustawa, o innych zawodach medycznych, która raz na zawsze ureguluje

Jak podkreślał, tak naprawdę punktami zapalnymi pomiędzy pielęgniarkami a opiekunami medycznymi nie są kompetencje a jedynie kwestia odpowiedzialności zawodowej, podległości zawodowej i relacji opiekunów medycznych z innym personelem medycznym.

Czytaj również: Opiekun medyczny zyska nowe uprawnienia. Sprawdziliśmy, co może teraz LISTA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum