Wynalazek z Polski nową metodą leczenia chorych na kręgozmyk

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2017 13:08

Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wzięli udział w badaniach nad nową metodą leczenia chorych cierpiących na kręgozmyk, czyli przesuwanie się kręgów.

Fot. archiwum

Badania nad nową metodą leczenia przesuwania się kręgów rozpoczął przed dwiema dekadami dr Lechosław Ciupik, bioinżynier z Zielonej Góry. Jego wynalazek został dopracowany m.in. przez zespół neurochirurgów z Bytomia, pod kierunkiem dr Jerzego Pieniążka.

Tak powstał implant o nazwie Slider, skonstruowany przez dr Ciupika. Patent zarejestrowano już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Turcji, Rosji, Kanadzie i w Chinach.

W badaniach nad Sliderem uczestniczyli też neurochirurdzy z Zakopanego i Brukseli. Wszyscy zostali uznani za współwynalazców. Wkład lekarzy z Bytomia polegał na ocenie efektywności leczenia nową metodą. 

Polski implant jest dziś uznawany za najbardziej fizjologiczną metodę ustawienia kręgów. Umożliwia przywrócenie ich na właściwe miejsce i ustabilizowanie ich. 

Bytomscy neurochirurdzy wykonali najwięcej na świecie operacji leczenia kręgozmyku z wszczepieniem implantu. Szkolą lekarzy z innych ośrodków w kraju, a także za granicą, zanim metoda lub licencja zostanie tam dopuszczona do użytku.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum