Wrocław: nowatorskie metody leczenia depresji i innych chorób psychicznych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 11:00

Jak mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierowniczka Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wyniki badań naukowych wskazują, że przezczaszkowa stymulacja mózgu jest bardzo skuteczna w leczeniu depresji. Trwa rekrutacja pacjentów do eksperymentalnego projektu.

Wrocław: nowatorskie metody leczenia depresji i innych chorób psychicznych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Klinika Psychiatrii, którą kieruje prof. Rymaszewska może się pochwalić sukcesami w leczeniu lekoopornych zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Pacjentom pomogła głęboka stymulacja mózgu - metoda, którą wykorzystuje się już standardowo w leczeniu choroby Parkinsona.

Metoda jest refundowana tylko w przypadku choroby Parkinsona, jednak klinika otrzymała pieniądze na te badania z grantu badawczego. Prof. Rymaszewska ma nadzieję, że po publikacji wyników badań uda się przekonać decydentów, że warto tę metodę finansować także w przypadku nerwicy natręctw opornej na leczenie, tak jak jest w innych krajach europejskich.

Klinika rekrutuje także pacjentów chorych na lekooporną depresję do innej eksperymentalnej metody – przezczaszkowej stymulacji mózgu. Jak mówi profesor, już teraz w niektórych krajach Europy Zachodniej, np. w Holandii, wykorzystuje się tę metodę standardowo w leczeniu depresji.

Są publikacje, które wskazują, że może być także skuteczna przy impulsywności w przypadku zaburzeń osobowości, wybranych objawów schizofrenii, zaburzeniach pamięci, czy przy zaburzeniach odżywiania, które w tym momencie są leczone jedynie przy pomocy psychoterapii, bo żadne leki nie są skuteczne. Albo przy łagodnych zaburzeniach poznawczych.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum