Uzależnienie od gier komputerowych: dla jednych nie istnieje, dla innych to choroba

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2018 13:08

Zapowiedź Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), że wpisze uzależnienie od gier komputerowych na listę chorób i zaburzeń zdrowotnych, wywołało wśród naukowców sporo kontrowersji. Niektórzy twierdzą nawet, że takie uzależnienie nie istnieje.

Uzależnienie od gier komputerowych: dla jednych nie istnieje, dla innych to choroba
Wielu lekarzy od lat ostrzegało, że łatwo jest przekroczyć granicę między niewinną rozrywką a poważnym zagrożeniem Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wielu lekarzy od lat ostrzegało, że łatwo jest przekroczyć granicę między niewinną rozrywką a poważnym zagrożeniem, które niesie życie w wirtualnym świecie. Jednak zamiar wpisania przez WHO uzależnienia od gier na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) wzbudza wśród ekspertów kontrowersje.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, w listopadzie ub.r. w magazynie naukowym „Peer J” ukazała się praca naukowców z Uniwersytetu w Cardiff, którzy na podstawie przeprowadzonych eksperymentów z udziałem ponad 2 tys. zapalonych graczy doszli do wniosku, że prawdziwe uzależnienie od gier raczej nie istnieje, a osobom intensywnie grającym nie chodzi o gry same w sobie, lecz o zrekompensowanie tego, że są nieszczęśliwe w innych obszarach swojego życia.

Autorzy pracy przekonywali, że "intensywne granie może być tylko pewną formą aktywności zastępczej, a nie prawdziwym uzależnieniem".

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne także nie do końca podziela pogląd WHO. Towarzystwo nie wyklucza, iż taka jednostka chorobowa istnieje, jednak podkreśla, że zaburzenia związane z grami są stanem, który wymaga „dalszych badań”.

By można było zdiagnozować uzależnienie od gier, jego objawy muszą być obecne w życiu "chorego" co najmniej przez rok. To m.in. niekontrolowanie czasu poświęcanego na gry, dawanie grom pierwszeństwa przed innymi obowiązkami i nieumiejętność zmiany szkodliwego zachowania.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum