Terapie dożylne wlewami witaminowymi. Kiedy stosowanie jest uzasadnione? RPP wyjaśnia

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 15:30

Rzecznik Praw Pacjenta zajął się tematem terapii dożylnych wlewami witaminowymi. Kiedy ich stosowanie przez placówki jest uzasadnione? - Zgodnie z przepisami prawa pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej - wyjaśnia RPP.

Terapie dożylne wlewami witaminowymi. Kiedy stosowanie jest uzasadnione? RPP wyjaśnia
Terapie dożylne wlewami witaminowymi. Kiedy ich stosowanie jest uzasadnione? Fot. AdobeStock
  • Rzecznik Praw Pacjenta zajął się tematem terapii dożylnych wlewami witaminowymi, które są stosowane przez placówki medyczne. Kiedy jest to uzasadnione?
  • RPP uważa, że ich podawanie bez potwierdzenia naukowego skuteczności tej terapii dla konkretnych schorzeń i uprzedniego wykonania odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej i diagnostyki, narusza prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych
  • Jednak ze spraw, które są prowadzone przez Rzecznika, wynika, że u pewnych grup pacjentów placówki medyczne stosują te produkty w sposób nieprawidłowy

Terapie dożylne z preparatów witaminowych. "Muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną"

Kiedy stosowanie terapii dożylnych wlewami witaminowymi przez placówki medyczne jest uzasadnione?

Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że świadczenia zdrowotne, które są udzielane pacjentom, w tym te polegające na stosowaniu wlewów dożylnych, muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

- Oznacza to, że powinny być zweryfikowane naukowo, w tym skuteczne i bezpieczne w przypadku danego schorzenia. Aktualna wiedza medyczna opiera się na kryteriach obiektywnych, nie zaś subiektywnych przekonaniach osoby, która udziela świadczeń zdrowotnych. Nie zależy też od przekonań samego pacjenta - podkreśla RPP w swoim stanowisku udostępnionym w sieci.

Placówki medyczne stosują te produkty w sposób nieprawidłowy

Ze spraw, które są prowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta, wynika, że u pewnych grup pacjentów placówki medyczne stosują te produkty w sposób nieprawidłowy. 

- Chodzi o osoby z zespołami zaburzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego, ze stłuszczeniem wątroby, marskością wątroby, hiperamonemią, miażdżycą zarostową tętnic, stopą cukrzycową - doprecyzowuje. 

RPP dodaje, że terapie dożylne wlewami witaminowymi są stosowane także w przypadku urazów oraz w celu uzupełniania niedoborów witaminowych (bez potwierdzenia, że takie niedobory rzeczywiście występują), a także w profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, miażdżyc tętnic szyjnych, obwodowych i mózgowych stanów po udarze mózgu oraz zatruć metalami ciężkimi.

Dlatego też Rzecznik uważa, że podawanie dożylnych wlewów witaminowych bez potwierdzenia naukowego skuteczności tej terapii dla konkretnych schorzeń i uprzedniego wykonania odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej i diagnostyki narusza prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Warto nadmienić, że opinia RPP znajduje swoje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum