Teleporada nie będzie już standardem. Jest rozporządzenie w tej sprawie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2021 19:56

Teleporada nie będzie już standardem. Wizyta stacjonarna będzie obowiązkowa m.in. dla dzieci do 6. roku życia oraz w związku z chorobą przewlekłą, gdy stan pacjenta się pogorszył lub wystąpiła zmiana objawów - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego teleporad udzielanych przez lekarzy POZ.

Teleporada nie będzie już standardem. Jest rozporządzenie w tej sprawie
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano w poniedziałek wieczorem (8 marca) w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca.

W rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana, chociażby wtedy, gdy pacjent odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ. Również wizyta zrealizowana jako porada stacjonarna musi być wtedy, gdy pacjent ma chorobę przewlekłą, a jego stan pogorszył się lub doszło do zmiany objawów. Dodatkowo porada nie może być udzielona zdalnie, gdy zachodzi podejrzenie u pacjenta choroby nowotworowej.

Równocześnie, porada lekarska musi być zrealizowana stacjonarnie, jeśli dotyczy dziecka do 6 roku życia, wyjątek stanowi "porada kontrolna w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum