Opole. Neurochirurdzy przeprowadzili innowacyjny zabieg endoskopowej separacji nowotworu kręgosłupa

Autor: oprac. IB • Źródło: Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 12:40

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przeprowadzono endoskopową separację nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem implantów karbonowych. - To pierwszy taki zabieg w Polsce - informuje USK.

Chodziło o usunięcie części nowotworu kręgosłupa, będącej w bezpośrednim kontakcie z rdzeniem kręgowym Fot. USK w Opolu
  • W W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przeprowadzono endoskopową separację nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem implantów karbonowych
  • Celem było usunięcie części nowotworu kręgosłupa, będącej w bezpośrednim kontakcie z rdzeniem kręgowym aby umożliwić kolejny, właściwy etap radykalnego leczenia onkologicznego przez stereoradioterapię
  • Separacja przeprowadzona przez opolskich neurochirurgów pozwoli radioterapeucie na takie zdefiniowanie obszarów chronionych, aby przy napromienianiu nie doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego
  • Podczas operacji zastosowano implanty karbonowe, które nie zasłonią pola napromieniania, jak działoby się przy implantach tytanowych

- Naszym zadaniem podczas było usunięcie części nowotworu kręgosłupa, będącej w bezpośrednim kontakcie z rdzeniem kręgowym aby umożliwić kolejny, właściwy etap radykalnego leczenia onkologicznego przez stereoradioterapię - wyjaśnił dr hab. n med. Dariusz Łątka, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Kliniki i Oddziału Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Separacja nowotworu przez "dziurkę od klucza"

Zaznaczył, że kompleksowa terapia pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem w odcinku piersiowym kręgosłupa, wywołującym postępujący niedowład kończyn dolnych, jest prowadzona wspólnie z onkologiem lek. med. Kornelem Pawlakiem z Opolskiego Centrum Onkologii.

Separacja przeprowadzona przez opolskich neurochirurgów pozwoli radioterapeucie na takie zdefiniowanie obszarów chronionych, aby przy napromienianiu nie doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego.

- Takie zabiegi neurochirurgiczne wykonywane są w kilku ośrodkach zajmujących się chirurgią onkologiczną kręgosłupa - zastrzega prof. Dariusz Łątka.

- Innowacyjność naszego rozwiązania polega - po pierwsze - na zastosowaniu do tego techniki endoskopowej, wykorzystywanej dotychczas w neurochirurgii do leczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa - wskazuje specjalista.

- Separacja nowotworu przez endoskop, czyli przez „dziurkę od klucza”,  pozwoli na dużo szybszą rekonwalescencję pacjenta przed zasadniczą częścią leczenia, czyli radioterapią. Zakładamy, że powinien być gotowy do leczenia onkologicznego już po kilku dniach - ocenia.

Karbonowe implanty to kolejna innowacja

Kolejnym etapem tej neurochirurgicznej operacji - po separacji nowotworu od kręgosłupa - było przezskórne wprowadzenie śrub stabilizujących do zoperowanego kręgosłupa.

Drugą nowością w tym zabiegu, świadczącą o jego unikalności w skali kraju, było zastosowanie implantów karbonowych. - Nie zasłonią one pola napromieniania, jak działoby się przy implantach tytanowych - wyjaśnia neurochirurg z USK w Opolu.

Prof. Łątka zaznacza, że zastosowanie takiego modelu operacji neurochirurgicznej w połączeniu z zaplanowaną radioterapią możliwe jest w odpowiednim stadium choroby nowotworowej i przy odpowiedniej morfologii zmiany w kręgosłupie.

- Mam nadzieję, że tym zabiegiem przetrzemy szlaki do zastosowania techniki endoskopowej w operowaniu schorzeń onkologicznych - wskazuje Dariusz Łątka.

Czytaj również: Gliwice. Lekarze usunęli pani Sylwii 3-kilogramowego guza i wszczepili implant 3D

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum