Kraków: personel lecznic przejdzie szkolenia dot. komunikacji z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2017 16:24

Specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie przeszkolą w 2018 r. ponad 2,5 tys. pracowników ochrony zdrowia w zakresie kontaktów z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne oraz ich rodzinami.

Kraków: personel lecznic przejdzie szkolenia dot. komunikacji z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi
Rozmowa z człowiekiem z zaburzeniami psychicznymi wymaga odpowiednich predyspozycji i wiedzy Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Bezpłatne szkolenia adresowane są do lekarzy, pielęgniarek/pielęgniarzy, pracowników rejestracji/ sekretarek medycznych oraz farmaceutów z Małopolski i Podkarpacia. Odbywać się będą w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Miechowie, Nowym Targu i w Oświęcimiu oraz w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. Zaplanowano przeprowadzenie 180 warsztatów (jednodniowych lub dwudniowych) dla niewielkich, maksymalnie 14-osobowych grup.

Jak przypomina Maciej Bóbr, rzecznik prasowy placówki, rozmowa z człowiekiem z zaburzeniami psychicznymi wymaga odpowiednich predyspozycji i wiedzy, zarówno z zakresu komunikowania się, jak i dotyczącej problemów pacjenta wynikających z choroby psychicznej. Komunikacja jest więc jedną z kluczowych kompetencji dla personelu medycznego i niemedycznego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, Szpital Babińskiego przygotował autorski projekt z dziedziny komunikacji interpersonalnej. Szczegółowe informacje o jego realizacji znajdują są na dedykowanej stronie: www.kontaktwleczeniu.pl

Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Szpital im. Babińskiego wskazuje, że zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym są jednym z najczęstszych. Z badań przeprowadzonym w 2000 r. w 9 krajach europejskich wynika, że ok. 50% osób doznaje przynajmniej raz w ciągu całego życia objawów zaburzeń psychicznych (zaliczając do nich problemy o różnym nasileniu i czasie trwania), a 20 % osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy swojego życia. Badania polskie wskazywały na występowanie w ciągu całego życia zaburzeń psychicznych u ok. 25 % populacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum