Koronawirus. Polski start-up wdrożył nową metodę sekwencjonowania SARS-CoV-2

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia26 października 2021 08:45

Dzięki nowatorskiej technologii sekwencjonowania w Polsce wykryto po raz pierwszy na świecie wariant Delta, w którym brakuje około 1 tys. nukleotydów - mówi prof. nadzw. dr hab. Jakub Swadźba.

Koronawirus. Prof. nadzw. Jakub Swadźba: Pandemia znacznie przyspieszyła rozwój technologi diagnostycznych związanych z genetyką wirusów FOT. PTWP
  • Pandemia znacznie przyspieszyła rozwój technologi diagnostycznych związanych z genetyką wirusów - zaznacza prof. nadzw. dr hab. Jakub Swadźba, prezes firmy Diagnostyka SA
  • Dodaje: - Dzisiaj chyba już każdy Polak wie, czym jest test PCR lub przynajmniej słyszał o takich testach
  • Start-up genXone jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła nowatorską metodę sekwencjonowania wirusów

Sekwencjonowanie DNA. Szybciej i taniej

- Podczas pandemii COVID-19 nastąpił szybki rozwój technologi diagnostycznych związanych z biologią molekularną, czyli genetyką wirusów. Dzisiaj chyba już każdy Polak wie, czym jest test PCR lub przynajmniej słyszał o takich testach i wie, jak bardzo są ważne - mówi prof. nadzw. dr hab. Jakub Swadźba, prezes firmy Diagnostyka SA, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Zauważa, że w Polsce znacznie zwiększyła się liczba stosunkowo niewielkich laboratoriów wykonujących testy PCR. - Natomiast, w przeciwieństwie do, na przykład Wielkiej Brytanii, nie stworzono u nas dużych zautomatyzowanych laboratoriów, swoistych hubów, co stało się jednym z innowacyjnych trendów w wielu krajach - wskazuje.

Zwraca uwagę, że inny, bardzo ważny kierunek w diagnostyce laboratoryjnej dotyczy technik genetycznych. Jeszcze przed pandemią powstała technologia nanoporów (metoda służąca do sekwencjonowania DNA - spersonalizowana, bazująca na indywidualnym kodzie genetycznym - red.).

- W całej genetyce mówi się dzisiaj o NGS, czyli nowej generacji sekwencjonowania DNA, która pozwoliła na to, że - kiedyś bardzo kosztowna i czasochłonna technologia - dziś pozwala sekwencjonować DNA w ciągu kilku godzin za kwoty od ok. 200 do 1000 dolarów - tłumaczy ekspert.

Sekwencjonowanie wirusa. Polska firma stosuje nową metodę

Dodaje: - Z kolei w wyniku rozwoju NGS powstała zupełnie nowa technologia, wdrażana w Polsce przez start-up medyczny genXone.

- Metoda ta, w największym skrócie, polega na wykorzystaniu pola elektromagnetycznego, w którym odchyla się - przechodząca przez specjalny por - nić DNA, dzięki czemu możliwe jest odczytanie bardzo dużych fragmentów DNA. Ta nowa technologia w powstała w Wielkiej Brytanii, natomiast genXone wdraża tę metodę jako pierwsza firma w Polsce - informuje prof. Swadźba, który jest też wiceprezesem start-upu genXone.

Firma stworzyła pierwsze w Polsce licencjonowane laboratorium wykorzystujące technologię sekwencjonowania nanoporowego w różnych obszarach nauki, biznesu i medycyny. Współpracuje, jako partner komercyjny, z firmą Oxford Nanopore Technologies.

- W czasie pandemii SARS-CoV-2 okazało się, że to nowatorskie podejście znakomicie się sprawdza w sekwencjonowaniu wirusów. Obecnie tą technologią, dzięki genXone,. sekwencjonowanych jest ok. 70 proc. koronawirusów w Polsce - mówi prof. Swadźba.

Polacy wykryli nową mutację koronawirusa

- Oczywiście w czasie pandemii COVID-19 monitorowanie sekwencji wirusa jest bardzo ważne. W październiku ukazała publikacja, której jestem współautorem, opisująca, jak dzięki nowej technologii sekwencjonowania nanoporowego wykryto w Polsce, po raz pierwszy na świecie, wariant koronowirusa Delta, w którym brakuje około 1 tys. nukleotydów, co w starszej technologii NGS nie było identyfikowane - podaje prezes Jakub Swadźba.

Zaznacza, że mimo pandemii, technologie diagnostyki laboratoryjnej bardzo dobrze rozwijają się także w zakresie wykrywania chorób nowotworowych.

- Znaczne postępy badań genetycznych w tym obszarze związane są z medycyną spersonalizowaną. Oznaczanie specjalnych genów pozwala na stosowanie najnowszych, właśnie spersonalizowanych terapii w leczeniu pacjentów onkologicznych - podsumowuje prof. Swadźba.

Wypowiedź zanotowano podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Czytaj też:

Niedzielski: priorytetem jest w tej chwili sekwencjonowanie genomu wirusa

Czwarta fala się rozpędza. Medycy do Niedzielskiego: nie wiemy, jak pracować

Katowice. Sanepid ma nową aparaturę do sekwencjonowania SARS-CoV-2

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum