×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już 2,5 mln Polaków

Autor: pwx/Rynek Zdrowia10 września 2019 17:16

Na jedną publiczną przychodnię przypada średnio 1,4 tys. osób, a czas oczekiwania na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu wynosi najczęściej kilka dni - wynika z danych GUS-u. Stąd rosnące zainteresowanie dodatkowymi, prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi dającymi szybszy dostęp do lekarzy specjalistów.

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już 2,5 mln Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje GUS, w ubiegłym roku świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej realizowało ze środków publicznych prawie 22 tys. przychodni oraz blisko 5 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych.

Na jedną placówkę przypadało ponad 1,4 tys. osób (najwięcej w woj. pomorskim - ok. 1,7 tys., a najmniej w opolskim - nieco ponad 1,2 tys.).

Statystycznie każdy Polak w 2018 r. wybierał się do publicznej placówki ponad 8 razy - najczęściej w woj. mazowieckim (9 wizyt), a najrzadziej lubelskim i opolskim (7,4).

Wydłużone terminy oczekiwania na wizytę u specjalistów powodują, że Polacy szukają alternatywy do długich kolejek sięgając po prywatne ubezpieczenia zdrowotne. - Korzysta z nich już ponad 2,5 mln Polaków - przede wszystkim w pracy, ale coraz więcej jest też polis kupowanych indywidualnie - mówi Dorota Bartkowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, cytowana w materiale prasowym przekazanym mediom przez firmę.

Sięganie po prywatne ubezpieczenia zdrowotne w opiece specjalistycznej to - jak można sądzić - jeden ze skutków niezadowolenia Polaków ze służby zdrowia. Zgodnie z raportem Euro Health Consumer Index (EHCI), który podsumowuje poziom państwowej służby zdrowia oraz poziom zadowolenia z niej w 35 krajach, gorzej od Polski wypadają pod tym względem tylko Albania, Rumunia i Węgry.

Specjalistyczne świadczenia, na które czeka się w Polsce najdłużej (dane Fundacji Watch Health Care) dotyczą: endokrynologii (czas oczekiwania 11,6 miesiąca), ortopedii i traumatologii narządu ruchu (10,9 miesiąca), stomatologii (8,2), kardiologii dziecięcej (7,3), neurochirurgii (7,1).

Statystyki mówią, że szanse na zapisanie się do lekarza rodzinnego tego samego dnia są w większości przypadków znikome, przeciętny czas oczekiwania na chemioterapię to ok. 3 tygodnie, a na operację ok. 3 miesiące. Dla porównania, w państwach z czołówki zestawienia (Szwajcaria, Holandia, Norwegia) wartości te wynoszą kolejno: 1 tydzień i 2-3 tygodnie - wynika z analiz przedstawionych przez Compensę.

- Ubezpieczenie zdrowotne pozwala szybko uzyskać dostęp do lekarza. W przypadku lekarza rodzinnego, internisty i pediatry od momentu zgłoszenia u ubezpieczyciela do wejścia do gabinetu nie mija więcej niż doba. Z kolei czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi poniżej 5 dni - stwierdza Dorota Bartkowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum