×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO ostrzega: w 2030 r. będzie ponad 5 mld osób bez ubezpieczenia i opieki medycznej, jeśli...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 września 2019 20:50

Ponad 5 mld osób, tj. dwie trzecie ludności świata, nie będzie miało w 2030 r. dostępu do ubezpieczeń społecznych i opieki medycznej, jeśli inwestycje w powszechną ochronę zdrowia pozostaną na obecnym poziomie - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO ostrzega: w 2030 r. będzie ponad 5 mld osób bez ubezpieczenia i opieki medycznej, jeśli...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opublikowanym w niedzielę raporcie WHO wzywa w przeddzień debaty na temat wcielania w życie zaleceń deklaracji dotyczącej powszechnej opieki zdrowotnej do zwiększenia średnich wydatków na ten cel o przynajmniej 1 procent, jeśli osiągnięcie celu ma mieć szanse realizacji.

- Jeśli na serio chcemy dążyć do zapewnienia powszechnego dostępu do ubezpieczeń i opieki medycznej oraz podniesienia poziomu życia ludzkiego, powinniśmy poważnie podchodzić do problemu podstawowej opieki medycznej - oświadczył w komunikacie wydanym w związku z raportem dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Oznacza to, że podstawowe usługi zdrowotne, takie jak szczepienia, opieka prenatalna, doradztwo medyczne dotyczące stylu życia, powinny być jak najbardziej dostępne dla rodzin i zagwarantowane w ten sposób, aby ludzie nie musieli płacić za to wszystko z własnej kieszeni - dodał.

Świat powinien podwoić w ciągu dekady inwestycje w ochronę zdrowia, aby zapewnić jej powszechną dostępność - podkreślił.

Wyjaśnił, że podniesienie w skali światowej inwestycji w sektorze ochrony zdrowia o 200 mld dolarów rocznie (to jest o 5 proc. w stosunku do 7,5 biliona dolarów, które wydaje się obecnie) "może potencjalnie uratować życie 60 milionom ludzi".

- Może również przedłużyć statystyczny czas trwania życia ludzkiego do 2030 r. o 3,7 roku, przyczyniając się jednocześnie w znacznej mierze do polepszenia perspektyw rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie - zaznaczył dyrektor generalny WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje w swym raporcie, że wszystkie kraje powinny uczestniczyć w tym wysiłku, ale jednocześnie przyznaje, iż dla krajów mniej rozwiniętych i tych, w których trwają konflikty, może się to okazać niemożliwe, stąd potrzeba pomocy z zewnątrz.

Autorzy dokumentu podkreślają z drugiej strony, że obciążenie finansowe znacznej liczby rodzin na świecie wydatkami na ochronę zdrowia w ciągu ostatnich 5 lat bardzo wzrosło.

Około 925 mln osób wydaje na ten cel ponad 10 proc. swych dochodów, a 200 mln ponad jedną czwartą dochodów - stwierdza dokument WHO.

- To wstrząsające, że w coraz większą część ludności świata, nawet w krajach najbardziej rozwiniętych, uderzają boleśnie nadmierne koszty leczenia - skomentował tę sytuację sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum