Eksperci o tym, jak techniki mobilne zmienią przyszłość medycyny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 14:21

Techniki mobilne rozwijają się bardzo szybko. Mogą być pomocne zarówno w upowszechnianiu zasad prewencji, jak i - w pewnym zakresie - w procesie leczenia. Już teraz wiadomo, że mogą realnie przełożyć się na korzyści dla pacjentów i lekarzy.

Eksperci o tym, jak techniki mobilne zmienią przyszłość medycyny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Janina Stępińska, kardiolog, wskazuje, że można sobie wyobrazić np. inteligentną aplikację, która będzie posiadała i na bieżąco aktualizowała parametry zdrowia konkretnego człowieka.

W ten sposób - jak mówi - będzie ona „uczyła się” jego organizmu. Potem z jednej strony sama może go w pewnym stopniu kierować - wydawać zalecenia odnośnie kontroli wagi, ruchu, diety, z drugiej - wszystkie te informacje i zalecenia będą trafiały do lekarza, który nawet podczas prostej wizyty profilaktycznej raz w roku jest w stanie prześledzić, jak jego pacjent radził sobie w określonym czasie, których zaleceń przestrzegał, z czym ma największe problemy itd. 

W rozmowie z Gazetą Wyborczą zauważa, że wszystkie korzyści to także gigantyczne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej.

Z kolei dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy, zwraca uwagę, że w kardiologii, zgodnie z szacunkami, możliwość sprawowania opieki na odległość nad chorymi pozostającymi we własnych domach pozwoli na wzrost wskaźników przeżywalności o 15 proc., a długość hospitalizacji powinna spaść o 26 proc. Koszt opieki pielęgniarskiej również może się zmniejszyć - o mniej więcej 10 proc. Z kolei - jak podsumowuje - wprowadzenie e-recept zmniejszy o 15 proc. liczbę błędów skutkujących podaniem choremu niewłaściwego leku czy w nieodpowiedniej dawce.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum