×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszła ważna zmiana ws. szczepień. Od stycznia 2023 obowiązują nowe zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia25 stycznia 2023 13:00

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że od 1 stycznia 2023 roku Fundusz Kompensacyjny poszerzył swój zakres. Od tej daty można składać wnioski o przyznanie świadczenia z powodu działania niepożądanego także po szczepieniu ochronnym.

Weszła ważna zmiana ws. szczepień. Od stycznia 2023 obowiązują nowe zasady
Od stycznia 2023 odszkodowania za NOP-y po wszystkich szczepieniach ochronnych Fot. AdobeStock
  • Od 1 stycznia 2023 roku do Rzecznika Praw Pacjenta można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z tytułu działania niepożądanego po szczepieniu obowiązkowym
  • To ważna zmiana dla pacjentów, bowiem do tej pory świadczenia kompensacyjne były przyznawane tylko w przypadku szczepień przeciwko COVID-19
  • Oznacza to, że Fundusz objął szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych oraz szczepień przeciwepidemicznych (m.in. przeciw odrze, błonicy, krztuścowi)
  • Świadczenie kompensacyjne wynosi do 100 tys. złotych i przysługuje pacjentowi, u którego wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, jeżeli z tego powodu pacjent musiał być hospitalizowany przez co najmniej 14 dni – przypomina RPP

Od stycznia 2023 odszkodowania za NOP-y po wszystkich szczepieniach ochronnych

Od 1 stycznia 2023 roku można składać do Rzecznika Praw Pacjenta wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z tytułu poważnego działania niepożądanego, do którego doszło w wyniku każdego szczepienia obowiązkowego.

RPP wyjaśnia, że rozszerzony zakres Funduszu dotyczy szczepień wykonanych od wskazanej daty. Do tej pory świadczenie przysługiwało jedyne w przypadku komplikacji po szczepieniu przeciwko COVID-19. Tym samym Fundusz objął także:

  • obowiązkowe szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych,
  • szczepienia przeciwepidemiczne (przeciw odrze, zakażeniom meningokokowym, błonicy, krztuścowi, polio oraz WZW typu A) – wykonywane u osób szczególnie zagrożonych zakażeniem albo zachorowaniem.

Odszkodowania za NOP. Jakie są zasady Funduszu Kompensacyjnego?

Świadczenie kompensacyjne może wynieść do 100 tys. złotych i przysługuje osobie, u której wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, jeśli pacjent musiał z tego powodu być hospitalizowany przez minimum 14 dni. Z kolei w przypadku wstrząsu anafilaktycznego – dla otrzymania świadczenia – wystarczy obserwacja pacjenta na SOR albo na izbie przyjęć – podaje RPP.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został utworzony w lutym 2022 roku, aby udzielać wsparcia finansowego osobom, które po szczepieniu doznały poważnego działania niepożądanego. Szczepienia ochronne są bezpieczne, natomiast ciężkie odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko.

Rzecznik wyjaśnia jednocześnie, że badania kliniczne oraz obserwacje prowadzone po wprowadzeniu szczepionek do użytku pozwalają określić, jakich ewentualnych działań niepożądanych można się spodziewać i z jaką częstotliwością występują, z kolei ich listę zawiera charakterystyka produktu leczniczego oraz ulotka dołączona do opakowania.

RPP pracuje nad sprawozdaniem, w którym podsumowuje działanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych w 2022 roku.

- Przyznaliśmy wówczas świadczenia w łącznej wysokości 3,7 mln. W parlamencie toczą się z kolei prace legislacyjne nad utworzeniem przy Rzeczniku dwóch kolejnych funduszy. Będą one udzielały wsparcia pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych w szpitalach oraz w związku z udziałem w badaniach klinicznych – czytamy.







Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum