Warszawa rusza ze szczepieniami bezdomnych. Dla chętnych szczepionka Johnson&Johnson

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 17:44

W Warszawie ruszają szczepienia bezdomnych. Chętni będą szczepieni jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson.

Warszawa rusza ze szczepieniami bezdomnych. Dla chętnych szczepionka Johnson&Johnson
Chodzi o to, aby objąć szczepieniami osoby w kryzysie bezdomności, które przebywają na terenie miasta Fot. Shutterstock
  • W schroniskach prowadzących usługi opiekuńcze gdzie przebywają osoby chore i najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia COVID-19, zaszczepiono już blisko 85 procent podopiecznych
  • Teraz chodzi o to, aby objąć szczepieniami osoby w kryzysie bezdomności, które przebywają na terenie miasta, ale nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktów szczepień
  • Na początku czerwca br. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apel w sprawie ułatwienia dostępu do szczepień przeciwko COVID-10 osobom w kryzysie bezdomności

Szczepienia odbywać się będą w noclegowni przy ulicy Kaczorowej 39 na Białołęce. Partnerami programu są Straż Miejska oraz miejski punkt szczepień, uruchomiony przez Zakład Opieki Zdrowotnej Wawer.

- To ważne, aby przed kolejną falą koronawirusa, którą zapowiadają eksperci i naukowcy, zaszczepić jak najwięcej chętnych i zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających na terenie miasta - poinformowała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

W akcji szczepień pomoże Straż Miejska

W akcji szczepień pomogą pracownicy przychodni, którzy zabezpieczą i dostarczą preparat, będą odpowiedzialni za proces kwalifikacji i samo szczepienie. Zaangażowali się również strażnicy miejscy. Jak wyjaśnił Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński, strażnicy pomogą między innymi w wypełnieniu wymaganych dokumentów, zweryfikowaniu tożsamości i zadbają o bezpieczeństwo osób, które zgłoszą się na szczepienia.

Jak poinformował stołeczny ratusz, w schroniskach prowadzących usługi opiekuńcze gdzie przebywają osoby chore i najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia COVID-19, zaszczepiono już blisko 85 procent podopiecznych. Teraz chodzi o to, aby objąć szczepieniami osoby w kryzysie bezdomności, które przebywają na terenie miasta, ale nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktów szczepień.

O szczepienia dla bezdomnych apelował RPO

Przypomnijmy. Na początku czerwca br. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apel w sprawie ułatwienia dostępu do szczepień przeciwko COVID-10 osobom w kryzysie bezdomności.

Jak wskazywał RPO, sposoby rejestracji na szczepienie - infolinia, rejestracja elektroniczna, sms czy kontakt z punktem szczepień - nie są dla bezdomnych w pełni dostępne. W praktyce więc, mimo że to grupa szczególnie narażona na zakażenie koronawirusem, m.in. przez wiek i gorszy stan zdrowia - znajdują się poza systemem szczepień przeciwko COVID-19 i szczepień nie otrzymują.

- Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO uznaje za niezbędne zorganizowanie szczepienia przeciw COVID-19 dla osób dotkniętych bezdomnością w specjalnie utworzonych tymczasowych punktach szczepień Mogłyby one być zlokalizowane w placówkach dla osób w kryzysie bezdomności. Stoją tam często duże namioty, które można wykorzystać do tego celu - podkreślał RPO w piśmie do Adama Niedzielskiego.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum