• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepienia dzieci od 5 roku życia prawdopodobnie w grudniu

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia27 października 2021 13:29

Jak poinformowała w środę wiceminister zdrowia Anna Goławska podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, realny czas uruchomienia szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia powinno rozpocząć się w połowie grudnia.

Dzieci od 5 roku życia będą szczepione już od połowy grudnia? Fot. Shutterstock
  • Będzie możliwość od połowy grudnia szczepienia dzieci powyżej 5 roku życia. Firma Pfizer zadeklarowała, że w grudniu pierwsza partia szczepionek dla dzieci znajdzie się w Polsce a szczepienia mogłyby się rozpocząć w połowie grudnia – poinformowała wiceminister zdrowia Anna Golawska
  • Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień, uczestniczący w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaznaczył, że ostatecznej decyzji w sprawie szczepienia dzieci od 5 roku życia jeszcze nie ma

Kiedy szczepienie dzieci na COVID-19?

Kolejna fara epidemii koronawirusa nie oszczędza też dzieci, które coraz częściej się zarażają i przechodzą Covid-19 ciężko. Nawet jeśli chorują bezobjawowo, są roznosicielami wirusa Sars-CoV-2. Stąd szczepienie młodych obywateli jest ważne również dla osób dorosłych, szczególnie starszych – ich babć i dziadków.

Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków w sprawie dopuszczenia szczepień dzieci powyżej 12 roku życia podjęła jeszcze w maju dla szczepionki firmy Pfizer i BionTech i w lipcu dla szczepionki Moderny.

W przypadku szczepień pięciolatków przeciw koronawirusowi proces zatwierdzenia szczepionki jeszcze trwa.

Szczepienia pięciolatków od grudnia

- Jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone. EMA (od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia - przekazała wiceminister Goławska. Poinformowała również, że firma Pfizer zadeklarowała pierwszą partię szczepionek w grudniu.

- Dzisiaj dostaliśmy od firmy Pfizer wstępną deklarację, że już w grudniu pierwsza partia szczepionek powinna pojawić się w Polsce. Tak że druga połowa grudnia to jest ten realny termin, kiedy zaczniemy szczepić młodsze dzieci - dodała.

Ostatecznej decyzji ws. terminu szczepień dzieci jeszcze nie ma

Uczestniczący w spotkaniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zaznaczył jednak, że takiej decyzji jeszcze nie ma.

Obecnie w Polsce szczepienie mogą przyjąć dzieci powyżej 12 lat. Otrzymują dwudawkową szczepionką Comirnaty firmy Pfizer albo szczepionką Spikevax Moderny.

Czytaj: Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 mają sens? Eksperci nie są zgodni

Czytaj: Szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku 5-12 lat. Ministerstwo Zdrowia ogłosi decyzję do końca września?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum