• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Skuteczność szczepionek Moderny i Pfizera. Cessak odniósł się do najnowszych danych

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia23 września 2021 12:50

Skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 bywają często tematem dyskusyjnym. Jak podał na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, szczepionki firm Moderna i Pfizer wykazują wysoką skuteczność, co udowadniają najnowsze badania.

Są kolejne wyniki badań dotyczących skuteczności szczepionek. Fot. Shutterstock
  • Według najnowszych badań przeprowadzonych w USA, szczepionka Pfizer wykazuje 88,8 proc. skuteczności, a Moderna 96,3 proc.
  • Badanie, które przywołał dr Cessak, opiera się na wynikach analizy przeprowadzonej wśród 5 tys. pracowników ochrony zdrowia
  • Wyniki badań zostały oparte o szczegółowe dane, które po raz kolejny udowadniają, że szczepionki przeciw COVID-19 rzeczywiście działają skutecznie

Ważne wyniki badań nad szczepionkami

Skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 jest ważnym tematem dyskusji zarówno wśród ekspertów, jak i osób niezwiązanych z medycyną. W związku z licznymi wątpliwościami, specjaliści i eksperci starają się przekazywać jak najwięcej wyników najnowszych badań potwierdzających skuteczność poszczególnych szczepionek.

Osobą, która regularnie informuje o najciekawszych i rzetelnych badaniach jest m.in. dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tym razem przytoczył badania amerykańskie, opisujące działanie szczepionek od Pfizera i Moderny. Ich wyniki są obiecujące.

- Dane z USA dotyczące szczepionek Moderna i Pfizer. Zbadano blisko 5 tys. pracowników ochrony zdrowia. Skuteczność szczepionek wynosi: 96,3 proc. [M] 88,8 proc. [P]. Skuteczność była podobna w grupach podzielonych według rady/grupy etnicznej oraz wieku (<50 lat i ≥50 lat) - czytamy we wpisie.

Na początku września prezes URPL przywołał z kolei oficjalny komunikat, powołując się przy tym na raport ECDC, z którego wynika,  że trzecia dawka powinna zostać rozważona szczególnie w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym.

Czytaj: Prezes URPL o dawce przypominającej. Jest oficjalny komunikat w tej sprawie

Dane od CDC ws. szczepionek

Przypomnijmy, Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały wyniki skuteczności poszczególnych szczepionek opierając się na badaniu z udziałem 3600 dorosłych hospitalizowanych z powodu COVID-19 między marcem a sierpniem.

Z analizy wynika, że Moderna była skuteczna w 93 proc., Pfizer w 88 proc., a Johnson & Johnson w 71 proc. Specjaliści stwierdzają jednocześnie, że chociaż dane sugerują pewne różnice w poziomie skuteczności szczepionek, wszystkie zatwierdzone w Ameryce zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją z powodu COVID-19.

Czytaj: Która szczepionka na COVID-19 najlepsza? Są wyniki amerykańskiego badania

Trzecia dawka. ZASADY Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum