• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rząd zmienił przepisy ws. udostępniania szczepionek COVID-19 za granicę

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 września 2021 08:00

We wtorek (21 września) rząd przyjął zmiany w uchwale dotyczącej zgody na udostępnienie zagranicznym partnerom szczepionek przeciw COVID-19. Zmianie ulegnie dotychczasowy model uzgodnień.

Zmiany w udostępnianiu szczepionek za granicę. Fot. Shutterstock
  • Rada Ministrów we wtorek (21 września) przyjęła zmiany w uchwale dotyczącej prowadzenia międzynarodowych działań profilaktycznych ws. zwalczania COVID-19
  • Zmiany bezpośrednio dotyczą także wyrażenia zgody na udostępnianie zagranicznym partnerom szczepionek przeciw COVID-19
  • Wprowadzenie zmiany zostało umotywowane bieżącą oceną przeprowadzanych transakcji zbywania szczepionek przeciw COVID-19, szczególnie tych poza obszar UE

Ważne zmiany w ustawie ws. szczepionek

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów we wtorek przyjęła zmiany w uchwale w sprawie prowadzenia międzynarodowych działań solidarnościowych w celu profilaktyki i zwalczania zachorowań na COVID-19 oraz wyrażenia zgody na udostępnienie partnerom zagranicznym szczepionek przeciw COVID-19.

- Korekcie ulegnie dotychczasowy model prowadzenia uzgodnień dotyczących zbywania szczepionek przeciw COVID-19. Wskazana została dodatkowa dokumentacja, która będzie potrzebna do przeprowadzenia transakcji dotyczących takiego zbycia - podano w komunikacie CIR.

Wyjaśniono, konieczność wprowadzenia zmiany wynika z bieżącej oceny zarządzania transakcjami zbywania szczepionek przeciw COVID-19, zwłaszcza tych, które są dokonywane poza obszar Unii Europejskiej.

Oceniono, że "niezbędne jest dostosowanie zakresu upoważnienia udzielonego przez ministra zdrowia dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w odniesieniu do procesu zbycia oraz kompleksowej realizacji i organizacji tego przedsięwzięcia, co związane jest z faktycznym przebiegiem administracyjnej obsługi dokumentów".

Szczepionki z Polski trafiają za granicę

Przypomnijmy, część szczepionek przeciw COVID-19 została wysłana z Polski do innych państw, m.in. do Portugalii, Norwegii, Hiszpanii, Australii i na Ukrainę. 

Ze względu na coraz mniejszą liczbę chętnych do szczepień, Polska dysponuje jednymi z największych zapasów niewykorzystanych dawek w UE. Według raportu ECDC Polska sprzedała 5 mln szczepionek, ale wciąż posiada 15 mln niewykorzystanych dawek, co jest największym zapasem ze wszystkich krajów, które korzystały z unijnego mechanizmu zamawiania szczepionek.

Czytaj: Szczepionki z Polski poleciały do Australii, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii. W planach transport na Ukrainę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum