• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Ma być skuteczna nawet w mikro dawkach

Autor: PAP • Źródło: PAP19 października 2021 12:04

Japońscy naukowcy opracowali nową szczepionkę przeciw Covid-19 w technologii mRNA. W tym preparacie mRNA dokonuje samoreplikacji, co sprawia, że produkt ma być skuteczny nawet w bardzo małych dawkach.

Szczepionka miałaby być skuteczna nawet przy bardzo małych dawkach. Fot. Shutterstock
  • Firma farmaceutyczna VLP Therapeutics Japan opracowała innowacyjną szczepionkę przeciwko Covid-19
  • W nowoopracowanej szczepionce mRNA samoreplikuje się, zapewniając skuteczność preparatu przy bardzo małych dawkach
  • O szczepionce poinformował we wtorek dziennik Mainichi

Japońska szczepionka mRNA. Co o niej wiemy?

Japońska szczepionka wykorzystująca nową technologię replikonu (replikon to odcinek DNA zdolny do autonomicznego podwajania się (replikowania) w komórkach) przechodzi obecnie pierwszą fazę badań klinicznych. Twórcy innowacji zamierzają złożyć wniosek o dopuszczenie preparatu do stosowania w możliwie nieodległej przyszłości tak, by wprowadzić szczepionkę do praktycznego zastosowania już w 2022 roku.

Prace nad szczepionką replikonową rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych, ale badania rozwinął zespół naukowców z Japonii. Preparat firmy VLP Therapeutics, podobnie jak szczepionki Pfizer, jest oparty na technologii mRNA. W odróżnieniu jednak od istniejących już na rynku, ma zdolność do namnażania, czyli "samoreplikacji w komórkach organizmu przez ograniczony czas", co umożliwia uzyskanie odpowiedzi immunologicznej nawet po podaniu niewielkiej dawki. Zaledwie 1/10 - 1/100 dawki znanych dotychczas szczepionek mRNA jest wystarczająca do ochrony organizmu przed zakażeniem i jego niebezpiecznymi skutkami.

Testy zakończą się już w przyszłym roku

Pierwsza faza badań prowadzona jest na grupie 45 dorosłych pacjentów w wieku do 65. roku życia. Ostatni etap testów zgodnie z planem firmy farmaceutycznej powinien rozpocząć się wiosną 2022 roku. Za produkcję do 50 mln dawek preparatu rocznie będzie odpowiadać firma Fujifilm. Szczepionka powstała przy finansowym wparciu japońskiego rządu.

- Na wypadek rozwoju w przyszłości nowych chorób zakaźnych, opracowana podstawowa technologia samoreplikacji pozwoli na szybką reakcję na nowe zagrożenie - wyjaśnił dyrektor VLP Therapeutics Japan, Wataru Akahata.

Czytaj też: Rada Medyczna wkrótce wypowie się ws. trzeciej dawki szczepionki. To ważne również dla młodych 

Jedna szczepionka na koronawirusa, a wiele możliwości. Ważna informacja dla zaszczepionych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum