MZ: Moderna i Pfizer różnią się w podejściu do kwestii uelastycznienia kontraktów szczepionkowych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 stycznia 2023 06:32

- Dziękuję Modernie za otwartość, zrozumienie naszego stanowiska i w końcu przeformułowanie kontraktu. Koncern Pfizer, niestety, jak na razie cechuje brak wszystkich tych cech - powiedział minister Adam Niedzielski.

MZ: Moderna i Pfizer różnią się w podejściu do kwestii uelastycznienia kontraktów szczepionkowych
Minister zdrowia opowiedział o kontraktach na szczepionki. Fot. Shutterstock
  • Według wstępnych ustaleń Dziennika Gazety Prawnej koncern Moderna zgodził się na anulowanie 60 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek
  • - Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli - podsumował szef MZ
  • Sprawa kontraktu z Pfizerem pozostaje otwarta - Polska wciąż odmawia zapłaty

Problemy z kontraktami na szczepionki

- Dziękuję Modernie za otwartość, zrozumienie naszego stanowiska i w końcu przeformułowanie kontraktu. Koncern Pfizer, niestety, jak na razie cechuje brak wszystkich tych cech - dodał.

Dziennik Gazeta Prawna poinformował na początku roku, powołując się na nieoficjalne dane, że Moderna, od której mieliśmy kupić jeszcze prawie 7 mln preparatów, zgodziła się anulować 60 proc. zaplanowanych dostaw. "DGP" podał, że Polska nie będzie w związku z tym musiała odbierać ok. 4 mln szczepionek i płacić za nie 420 mln zł.

Gazeta wskazała też, że jeśli chodzi o firmę Pfizer trwa wymiana dokumentów, w których Polska odmawia zapłaty, a firma uznania argumentu siły wyższej, czyli wojny. Według redakcji "DGP" szczepionki zamówione od firmy Pfizer to kwestia 6 mld zł.

PAP zapytała szefa MZ o to, na jakim etapie są rozmowy ws. dostaw preparatów - ewentualne modyfikacje wielkości dostaw i odstąpienie od część płatności.

- Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami. Jest świat zrozumienia dla sytuacji Polski w związku z pomocą walczącej Ukrainie i zrozumienia zmieniającej się sytuacji pandemicznej i jest inny świat - stwierdził minister Niedzielski.

- Z jednej strony mamy firmę Moderna, która wykazała się otwartością, zrozumieniem sytuacji Polski i elastycznym podejściem do kontraktu. Z drugiej mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli - ocenił szef MZ.

- Chciałem, przy okazji publicznie podziękować firmie Moderna za pokazanie, na czym polega odpowiedzialny biznes, który szanuje swoich partnerów i rozumie sytuację Polski związaną z wojną w Ukrainie. To z pewnością świat pozytywny - stwierdził.

- Ale mamy też świat zupełnie inny - negocjacje z firmą Pfizer, która nie tylko wobec Polski, ale wobec wszystkich krajów europejskich okazuje, jak można powiedzieć, pewnego rodzaju arogancję, która polega na ignorowaniu i nieuwzględnianiu faktu wojny w Ukrainie i pomocy, którą udziela Polska walczącemu sąsiadowi - dodał.

Sprawa, jak zaznaczył, nie jest zamknięta. Polska odmawia zapłaty i twardo domaga się renegocjacji umowy. Po stronie Polski stanęły już inne państwa Europy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum