Ministrowie zdrowia w Brukseli o nadmiarze szczepionek. "Nie ma logicznego wytłumaczenia"

Autor: KM • Źródło: Sygnały dnia Polskie Radio 109 grudnia 2022 11:00

- Jesteśmy w grudniu roku 2022, a nie 2020. Sytuacja epidemiczna i zagrożenie #COVID19 są zgoła odmienne. Tymczasem nadal musimy realizować kontrakty szczepionkowe w dotychczasowym kształcie - wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie spotkania w Brukseli.

Ministrowie zdrowia w Brukseli o nadmiarze szczepionek. "Nie ma logicznego wytłumaczenia"
Wśród tematów spotkania ministrów zdrowia będzie nadmiar zamówionych szczepionek przeciwko COVID-19. Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
  • Dzisiaj odbywa się spotkanie ministrów zdrowia krajów Unii Europejskiej
  • Jednym z tematów spotkania jest nadmiar zamówionych szczepionek przeciwko COVID-19 
  • - Polska wspólnie z innymi państwami Unii Europejskiej od dłuższego czasu pyta o racjonalność tych umów - zauważa biorący udział w spotkani minister Adam Niedzielski. Jego relację podało Ministerstwo Zdrowia
  • - Trzeba negocjować umowy, bo niewykorzystane szczepionki zostaną zutylizowane - mówił w Sygnałach dnia w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Nadmiar szczepionek problemem międzynarodowego spotkania ministrów zdrowia

Dzisiaj odbywa się posiedzenie Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli. Jednym z tematów posiedzenia są nadmiarowe szczepionki przeciw COVID-19.

- Jesteśmy w grudniu roku 2022, a nie 2020. Sytuacja epidemiczna i zagrożenie #COVID19 są zgoła odmienne. Tymczasem nadal musimy realizować kontrakty szczepionkowe w dotychczasowym kształcie - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Polska wspólnie z innymi państwami Unii Europejskiej od dłuższego czasu pyta o racjonalność tych umów. Wytwarzanie i dostawy kolejnych dawek szczepionek przeciw COVID-19 tylko po to, by realizować kontrakt, jest nieracjonalne z punktu widzenia gospodarowania środkami publicznymi - zaznaczył Niedzielski.

- Finansowanie ogromnych ilości zbędnych produktów przeznaczonych do zniszczenia nie znajduje żadnego logicznego wytłumaczenia. Jak długo jeszcze będziemy dyskutować, zamiast faktycznie działać na rzecz zdrowia publicznego? - wskazał minister.

Nie zaszczepili się wszyscy, choć z początku chcieli

- Na początku pandemii wydawało się, że wszyscy będziemy chętnie się szczepić. Ta niepewność w związku z pojawieniem się nowego wirusa, pojawienie się pandemii budziło we wszystkich strach - mówił dziś w Sygnałach dnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do szczepionek przeciw COVID-19.

Kraska podkreślił, że "tych szczepionek było mało, wszyscy chcieli się wtedy szczepić". - Potem widzieliśmy, że szczególnie ruchy antyszczepionkowe były bardzo aktywne, które zniechęcały do tego szczepienia. Unia Europejska zamówiła bardzo dużą ilość szczepionek, troszkę może z nadmiarem - przyznał.

- Sądzono, że cała populacja Unii Europejskiej się wyszczepi - tak się nie stało, więc w tej chwili te umowy, które są zawarte z firmami, myślę, że trzeba je negocjować, trzeba je zmieniać, ponieważ ta, jak każda szczepionka ma określony termin ważności i w przypadku ich niewykorzystania musi być zutylizowana, więc szkoda tych pieniędzy, żeby je marnować i dlatego dzisiaj w Brukseli będzie rozmowa na temat, co dalej zrobić z tymi umowami, które są zawarte z firmami produkującymi szczepionki - poinformował Kraska.

Inna sytuacja Polski. Powodem konflikt zbrojny za wschodnią granicą?

Waldemar Kraska przychylił się do sugestii, że rozmowy z producentami są trudne, bo rzecz rozgrywa się o gigantyczne dla nich pieniądze.

- To są czysto biznesowe rozmowy. Myśmy także już prowadzili te rozmowy na szczeblu naszego kraju, szczególnie, że podnosiliśmy aspekt, że jesteśmy w troszeczkę innej sytuacji niż inne kraje europejskie, ponieważ mamy za wschodnią granicą konflikt zbrojny, więc ponosiliśmy duże koszty, jeżeli chodzi o pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zobaczymy, jak to się potoczy - podsumował wiceminister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum