×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Minister zdrowia: porozumienie KE z Pfizerem w sprawie szczepionek na COVID-19 jest niesatysfakcjonujące

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP01 czerwca 2023 10:35Aktualizacja: 01 czerwca 2023 11:32

- Warunki negocjowane przez KE z Pfizerem w imieniu krajów członkowskich w sprawie szczepionek na Covid-19 są niewystarczające i niesatysfakcjonujące – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: porozumienie KE z Pfizerem w sprawie szczepionek na COVID-19 jest niesatysfakcjonujące
Minister zdrowia nie popiera warunków negocjowanych przez KE z Pfizerem. Fot. AdobeStock
  • 26 maja Komisja Europejska poinformowała o porozumieniu zawartym z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19
  • Uwzględniono w porozumieniu m.in. możliwość zmniejszenia dostaw i przedłużenia okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy
  • Jednakże zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wynegocjowane warunki "to już jest kategoria skandalu, a nie tylko nieuczciwego prowadzenia negocjacji biznesowych"
  • - Kontrakty są tak źle zdefiniowane, że one w zasadzie zmuszają państwa do przyjmowania setek milionów preparatów, których już nikt dzisiaj nie potrzebuje - podkrślił szef MZ

Minister zdrowia: nie przystępujemy do tego porozumienia

W piątek (26 maja) Komisja Europejska poinformowała, że porozumiała się z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciw Covid-19, m.in. co do możliwości zmniejszenia ich dostaw i przedłużenia okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy. Minister zdrowia w rozmowie z PAP ocenił, że wynegocjowane warunki dotyczące możliwości zmniejszenia dostaw szczepionek są skandaliczne.

- Cały czas uważamy, że te warunki, które są negocjowane przez KE w imieniu krajów członkowskich z Pfizerem to są warunki absolutnie niewystarczające, niesatysfakcjonujące i my nie przystępujemy do tego porozumienia. Pfizer w ofercie, którą przedstawił KE, i Komisja, muszę to powiedzieć otwarcie, nie reprezentując interesu państw członkowskich wstępnie akceptowała te rozwiązania, żąda opłaty za te preparaty, które mają być zredukowane. Żąda zapłaty za te preparaty, które nie będą dostarczone i ta opłata wynosi mniej więcej połowę ceny, którą za preparaty płacimy w tej chwili - powiedział PAP minister Adam Niedzielski.

Jak ocenił "to już jest kategoria skandalu, a nie tylko nieuczciwego prowadzenia negocjacji biznesowych". - My jesteśmy cały czas w sporze - zaznaczył.

Niedzielski przypomniał, że Polska od kwietnia zeszłego roku działa w ramach klauzuli siły wyższej; odmawia przyjmowania dostaw, bo zmieniły się warunki epidemiczne.

- Kontrakty są tak źle zdefiniowane, że one w zasadzie zmuszają państwa do przyjmowania setek milionów preparatów, których już nikt dzisiaj nie potrzebuje. Nie ma nawet możliwości przekazania ich biedniejszym krajom, które również nie zgłaszają takiego zapotrzebowania - powiedział.

- My stoimy na swoim stanowisku, że to nie są odpowiednie warunki. Mamy koalicję kilku krajów, które również podzielają nasz punkt widzenia: Węgry, Rumunię, również mamy zainteresowanie dołączeniem do nas ze strony m.in. Litwy - dodał.

Adam Niedzielski przyznał, że szereg krajów śledzi poczynania Polski w tej kwestii. Minister podkreślił, że spór dotyczy wyłącznie jednego dostawcy szczepionek. Z pozostałymi udało się dojść do porozumienia i do zmiany warunków dostaw, "dokonując ogromnej redukcji".

KE podała w piątek, że zmiana obowiązującej umowy na dostawy szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej, a jednocześnie zapewnia dostęp do najnowszej dostępnej wersji szczepionki, jeżeli w przyszłości pojawią się warianty Covid-19 budzące obawy.

Porozumienie wprowadziło do obowiązującej umowy m.in. zmniejszenie liczby dawek zakupionych przez państwa członkowskie w ramach umowy - po uiszczeniu opłaty pierwotnie zakontraktowane dawki zostaną przekształcone w zamówienia opcjonalne oraz przedłużenie okresu, w którym państwa członkowskie będą mogły odebrać dostawy szczepionek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum