KE podpisała z firmą GSK umowę w sprawie szczepionki przeciwko grypie pandemicznej

Autor: • Źródło: PAP28 lipca 2022 17:19

Komisja Europejska, za pośrednictwem swojego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA), podpisała w czwartek z firmą farmaceutyczną GSK umowę dotyczącą składania zamówień na szczepionkę Adjupanrix przeciwko grypie pandemicznej.

KE podpisała z firmą GSK umowę w sprawie szczepionki przeciwko grypie pandemicznej
KE podpisała z GSK umowę na szczepionki przeciwko grypie pandeicznej. Fot Shutterstock
  • Podpisana mowa KE z GSK daje możliwość wspólnego zamówienia szczepionek i jest alternatywą dla krajowych procedur zamówień publicznych lub ich uzupełnieniem
  • Do umowy przystąpiło 12 państw i dzięki niej będzie możliwość zakupu nawet 85 mln dawek szczepionki w przypadku pandemii grypy
  • KE jest zaangażowana w tworzenie Europejskiej Unii Zdrowotnej, która będzie przygotowana i zdolna do reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia

Alternatywa dla krajowych procedur zamówień

Umowa oferuje możliwość wspólnego zamówienia szczepionek i jest alternatywą dla krajowych procedur zamówień publicznych lub ich uzupełnieniem. Do umowy przystąpiło 12 państw. Zgodnie z tym dokumentem możliwy będzie w razie potrzeby zakup nawet 85 mln dawek szczepionki w przypadku pandemii grypy.

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że stan gotowości ma kluczowe znaczenie w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego.

- Pandemia COVID-19 dowiodła tego ponad wszelką wątpliwość. Dziś zabezpieczamy do 85 mln dawek szczepionki przeciwko grypie za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia, aby chronić naszych obywateli w przypadku wystąpienia takiej sytuacji nadzwyczajnej w przyszłości. Tak działa Europejska Unia Zdrowotna w praktyce - wskazała komisarz.

Zabezpieczenie dla 12 państw

Do umowy przystąpiło 12 państw. Zgodnie z tym dokumentem możliwy będzie w razie potrzeby zakup nawet 85 mln dawek szczepionki w przypadku pandemii grypy.

Obecnie KE jest zaangażowana w tworzenie Europejskiej Unii Zdrowotnej, która będzie przygotowana i zdolna do reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia. Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest koordynacja pomiędzy europejskimi krajami, a także, że wspólne reagowanie stanowi wartość dodaną w przypadku transgranicznych zagrożeń zdrowia - informują unijni urzędnicy.

Kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przystąpiły do umowy, to Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia i Hiszpania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum