Grypa. Pielęgniarki apelują do Ministra Zdrowia: chcemy wystawiać recepty i szczepić
Pielęgniarki i położne domagają się zmian w prawie, które umożliwią im preskrybowanie szczepionek oraz szczepienie przeciw grypie. Wystosowały apel do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Sezon grypowy w pełni. Niewiele osób jednak się szczepi. Problem tkwi nie tylko w niechęci do szczepień, ale i w dostępności do nich
- Pielęgniarki i położne zrzeszone w regionalnych związkach zawodowych popierają wystąpienie gdańskiej OIPiP do ministra zdrowia
- Komisja ds. Recept gdańskiego regionu OIPiP przygotowała apel do Adama Niedzielskiego o pilne zmiany w prawie
Pielęgniarki i położne chcą szczepić na grypę
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z Gdańska wystosowała apel do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o to, aby umożliwić pielęgniarkom i położnym przepisywanie recept na szczepionkę przeciw grypie oraz jej podawanie. Pismo przygotowała działająca przy OIPiP Komisja ds. Recept, a treść poparła przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych z Gdańska Anna Czarnecka. Apel, który trafił już na biurko ministra Adama Niedzielskiego, popierają inne okręgowe rady, zwracając uwagę na potencjał pielęgniarek i położnych na rzecz pacjentów w czasie epidemii grypy.
- W związku z aktualnym stanem epidemii w zakresie chorób wirusowych na terenie Polski zwracamy się z apelem o pilne stworzenie zapisów legislacyjnych dla pielęgniarek i położnych, uprawnionych do samodzielnej ordynacji leków i wypisywania recept (magister pielęgniarstwa, magister położnictwa lub specjalista pielęgniarstwa posiadający uprawnienia do samodzielnej ordynacji i preskrypcji określonych leków i wyrobów medycznych), w celu umożliwienia ordynowania szczepionek przeciw grypie i wystawiania na nie recept oraz umożliwienia wystawienia skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla pacjentów nie będących obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie posiadających takich skierowań - brzmi wystąpienie gdańskiej Izby.
Z uzasadnienia apelu wynika, że w świetle obowiązujących przepisów prawa pielęgniarki i położne uprawnione są do samodzielnego kwalifikowania pacjenta do szczepień przeciw grypie i przeciwko COVID-19. Nie mają jednak możliwości wystawienia recepty na szczepionkę przeciw grypie, co przyczynia się do niedostatecznej ilość wykonywanych szczepień ochronnych, a tym samym wzrostu zachorowań na grypę i powikłań.
- Efektem tego zjawiska jest duże obłożenie przychodni POZ i szpitali. Pielęgniarki i położne posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie kliniczne w celu oceny stanu zdrowia pacjenta przed szczepieniem ochronnym - czytamy w piśmie, popieranym przez okręgowe rady z pozostałych części Polski.
Jak stwierdzają autorzy wystąpienia, pielęgniarki i położne są uprawnione do wykonywania badania fizykalnego przed wykonaniem szczepienia w celu zweryfikowania stanu pacjenta, a tym samym bezpiecznych kwalifikacji do szczepienia.
- Jedyną istniejącą barierą jest brak możliwości zaordynowania leku, jakim jest szczepionka przeciwko grypie i wypisanie na nią recepty - uzasadniają pielęgniarki i położne.
Wystąpienie gdańskiej OIPiP przekazane zostało do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
- Czekamy na reakcję Ministerstwa Zdrowia i NIPiP! Zrobiliśmy co mogliśmy! - podsumowuje gdańska izba.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (27)