• PARTNER SERWISUpartner serwisu

FDA zatwierdziła drugą dawkę Johnson & Johnson

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 października 2021 06:26

Zdaniem głównego doradcy Białego Domu dra Anthony'ego Fauciego, osoby po przyjęciu jednodawkowej szczepionki J&J nie muszą martwić się jej skutecznością. FDA zatwierdziła w piątek dodatkową dawkę od tego koncernu.

W USA dopuszczono drugą dawkę od J&J. Fot. Shutterstock
  • FDA, w piątek 15 października, zatwierdziła użycie dawki wspomagającej Johnson & Johnson. Została ona zalecona wszystkim osobom od 18 roku życia, już dwa miesiące po pierwszej
  • Zdaniem dra Anthony'ego Fauciego, doradcy Białego Domu, zalecenie użycia dodatkowej dawki od J&J jest bardzo korzystne dla obywateli
  • Ekspert zaznaczył także, że Moderna i Pfizer niosą ze sobą większe ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego

Dawka wzmacniająca od Johnson & Johnson

W piątek panel doradczy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) jednogłośnie zatwierdził do użycia dawkę wspomagającą (booster) szczepionki Johnson & Johnson (J&J). Zalecił wszystkim w wieku 18 lat i starszym przyjęcie jej w dwa miesiące po pierwszej.

- Myślę, że powinni czuć się z tym dobrze, ponieważ doradcy FDA, zważywszy na dane, uznali za bardzo prawdopodobne, że powinna to być szczepionka dwudawkowa - ocenił Fauci, który pełni funkcję dyrektora Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Jego zdaniem decyzja panelu jest bardzo korzystna dla tych, którzy otrzymali szczepionkę J&J.

Zalecenie wszystkim, którzy otrzymali zastrzyk J&J przeciwko Covid-19, aby zaszczepili się jeszcze dodatkowo dawką wzmacniającą stanowi różnicę w porównaniu ze wskazaniami dotyczącymi szczepionek Moderna i Pfizer. Są one przeznaczone obecnie tylko dla Amerykanów w wieku 65 lat i starszych, a także dla tzw. grup podwyższonego ryzyka - zauważyła ABC.

Czytaj: Poznań: Urząd miasta zachęca mieszkańców do zgłaszania naruszeń reżimu sanitarnego. Powstał specjalny mail

J&J korzystniejszy dla pacjentów?

W niedzielnym wystąpieniu Fauci rozważał także możliwość używania przez ludzi zaszczepionych dawką J&J jako wzmacniających szczepionek Pfizera lub Moderny. Uznał to za korzystne ponieważ wówczas poziom uzyskanych przeciwciał jest znacznie wyższy.

Jednocześnie jednak doradca Białego Domu ostrzegał, że szczepionki Moderna i Pfizer niosą ze sobą nieco zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego u młodych dorosłych.

- Zależy to od tego, kim jesteś. Na przykład, kobieta w wieku rozrodczym, która nie miałaby prawie żadnych problemów z ewentualnym niepożądanym problemem w postaci zapalenia mięśnia sercowego - co zdarza się rzadko […] w przypadku użycia szczepionki mRNA - mogłaby zdecydować się na to podejście - zaznaczył.

Dodał zarazem, że młody człowiek, "który ma zresztą bardzo, bardzo rzadkie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, mógłby jednak wybrać jako wzmacniającą szczepionkę dawkę J&J."

Czytaj: Zmieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Są już wstępne wyniki badań

Morawiecki o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19. Odwołuje się do sumienia

Obowiązkowe paszporty covidowe w pracy. Przepisy są gotowe. Kiedy zaczną obowiązywać?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum