• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dr Sutkowski: w listopadzie rekomendacja do szczepienia dzieci powyżej 5 lat

Autor: PAP • Źródło: PAP23 września 2021 08:24

Dr Michał Sutkowski mówił o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem oraz szczepieniach na COVID-19. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przyznał też, że prawdopodobnie na początku listopada będzie rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej 5 lat.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Fot. PAP/Rafał Guz
  • Dr Michał Sutkowski przekonuje, że czwarta fala w Polsce to "pandemia niezaszczepionych" 
  • Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przypuszcza, że prawdopodobnie na początku listopada będzie rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej 5 lat
  • Dr Sutkowski był gościem Porannej Rozmowy na antenie RMF FM w środę, 21 września

Rekomendacja do szczepienia dzieci powyżej 5 lat

- Pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

- Narasta liczba osób, które chorują - coraz młodszych - i w szpitalach obserwujemy to. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba  - mówił.

- Szczepionki, platformy do tych szczepionek (przeciwko COVID-19 - PAP) to prawie 30 lat. To jest jak z samochodem, który budujemy od stu iluś lat i gdzieś włożyliśmy dobrą część, to się nazywa mRNA na przykład. Są zresztą inne szczepionki dla dzieci. Ta jest polecana, bo tutaj są badania i będą badania i pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja dla dzieci powyżej piątego roku życia - powiedział  prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Dodał, że w Polsce 95 proc. rodziców wysyła swoje dzieci na różne szczepienia obowiązkowe.

"Dzieci również mogą ciężko przechodzić COVID-19"

Dr Sutkowski powiedział, że wbrew częstym opiniom dzieci również mogą ciężko przechodzić COVID-19 albo mają po tej chorobie powikłania. Wskazał, że szczególnie w USA widać, że rośnie liczba chorych dzieci.

Najmłodszym - jak mówił - grozi m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny i w jego konsekwencji problemy kardiologiczne.

"Oczywiście dzieci żyją po przechorowaniu koronawriusa, ale jedno na tysiąc umiera" - przestrzegł ekspert.

Podkreślał, że korzyści zaszczepienia zdecydowanie przewyższają zagrożenia. Zaznaczył, że "niewielkie ryzyko, że będzie wstrząs anafilaktyczny raz na milion, że coś się wydarzy raz na 100 tys." jest przy każdej szczepionce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum