×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Darmowe szczepienia przeciwko HPV. Kraska: refundacja w najbliższych tygodniach

Autor: • Źródło: PAP03 stycznia 2023 11:44

Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup – dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Darmowe szczepienia przeciwko HPV. Kraska: refundacja w najbliższych tygodniach
W najbliższych tygodniach szczepienia przeciwko HPV powinny być refundowane Fot. Shutterstock
  • Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że w najbliższych tygodniach rozstrzygnie się kwestia darmowych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • Preparaty mają być, przypomnijmy refundowane, w dwóch grupach wiekowych - dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat
  • - Będziemy prowadzili kampanię edukacyjną, aby zachęcać rodziców do szczepienia swoich dzieci - zapowiedział wiceszef resortu

Szczepienia przeciw HPV. "Najbliższe tygodnie pokażą, że szczepionka będzie refundowana"

Szef MZ na konferencji prasowej był pytany o refundację szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papilloma virus).

- Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup wiekowych - dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat - powiedział wiceminister Kraska.

Pytany, czy spada liczba zakażeń wirusem HPV, oparł, że takich danych nie ma, jednak wprowadzenie bezpłatnych szczepień zdecydowanie tę sytuację unormuje.

- Będziemy prowadzili kampanię edukacyjną, aby zachęcać rodziców do szczepienia swoich dzieci - dodał wiceminister.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

W Polsce szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka są zalecane, nie są obowiązkowe.

Trzy szczepionki przeciw HPV na rynku 

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Przykładem ich skuteczności jest Anglia, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o blisko 90 proc. w zaszczepionej grupie (dokładnie o 87 proc.). W listopadzie 2021 r. publikację na ten temat zamieściło czasopismo "Lancet".Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum