×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Będzie obowiązkowa elektroniczna karta szczepień. I "formuła mandatowa" wobec rodziców

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP05 czerwca 2023 14:28Aktualizacja: 05 czerwca 2023 16:25

Od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych – powiedział podczas senackiej Komisji Zdrowia dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański.

Będzie obowiązkowa elektroniczna karta szczepień. I "formuła mandatowa" wobec rodziców
Obbserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia. Fot. AdobeStock

 

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi obowiązkową elektroniczną kartę szczepień

Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański podczas senackiej Komisji Zdrowia przedstawił najnowsze dane o szczepieniach ochronnych.

- Co jest charakterystyczne nie tylko dla Polski, ale też naszych państw sąsiednich, od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób, które uchylają się od szczepień obowiązkowych. Ten stan jeszcze nie jest na poziomie, który wskazywałby na to, że mamy duże ryzyko ognisk epidemicznych - ocenił.

Powołując się na dane populacyjne z 2022 r., przekazał, że stan zaszczepienia dwulatków przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi jest na poziomie 94 proc., polio - 94,1 proc., WZW typu B - 97,3 proc., gruźlicy - 97,7 proc., a odrze - 90,9 proc.

Zaznaczył, że poza działalnością informacyjno-edukacyjną, która jest w imieniu resortu zdrowia realizowana poprzez kampanie społeczne i działania portalu szczepienia.info, Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania mające podnieść poziom wyszczepienia. Wśród nich wymienił możliwość zaszczepienia się na grypę w aptekach i rozszerzanie uprawnień jeśli chodzi o wykonywanie i kwalifikacje szczepień przeciwko COVID-19.

- Zastanawiamy się nad umożliwieniem ponownego szczepienia dzieci i młodzieży osobom dorosłym po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych czy po przeszczepieniu narządów wewnętrznych z zaburzeniami czynności śledziony lub poddawanych splenektomii. Rozważamy też rekomendacje zespołu ds. szczepień ochronnych, jeżeli chodzi o szczepienia przeciw meningokokom w grupach ryzykach i zastosowanie szczepionek wysoce skojarzonych - przekazał, odnosząc się do zaplanowanych przez resort działań.

Planowane jest również uszczelnienie systemu i uproszczenie informacyjne wiedzy na temat poziomu zaszczepienia. - Trwają prace nad projektem ustawy, tj. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i kilku innych ustaw (...). Tam jest szereg zmian, przede wszystkim wprowadzenie obowiązku elektronicznej karty szczepień - poinformował.

Ministerstwo Zdrowia zamierza też wprowadzić zmiany w postępowaniach wobec rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień ochronnych. Z wieloetapowego postępowania egzekucyjnego, rozbitego na kilka szczebli administracji rządowej, resort planuje wprowadzić formułę mandatową.

Sanepid kontaktuje się z osobami uchylającymi się od szczepień

Dyrektor przekazał także, że Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego realizuje projekt, którego celem jest kompleksowe przebadanie czynników wpływających na poziom zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacyjnych i wpływu społecznego. Ma to pomóc m.in. w tworzeniu odpowiedniej narracji proszczepiennej w mediach społecznościowych.

Odnosząc się do szczepień przeciw grypie, zwrócił uwagę na możliwość wykonania szczepienia w aptece. "Są też szczepionki dofinansowane kobietom w ciąży i pacjentom 75 plus" - dodał.

Wskazując na statystyki, przekazał, że w latach 2018-2020 liczba osób zaszczepionych przeciw grypie wyniosła około 1 mln, co, jak tłumaczył, mogło być spowodowane pandemią COVID-19. W 2021 r. było to 1,3 mln - o 30 proc. więcej.

- Program szczepień ochronnych w Polsce będzie w naszym przekonaniu nadal rozwijał się w sposób ewolucyjny. Stawiamy na ucyfrowienie tego procesu, ułatwienie, jeśli chodzi o możliwość dokonania kwalifikacji i wykonania szczepienia. Są też kierowane w naszą stronę postulatu, żeby zwiększyć akcenty jeśli chodzi o szczepienia u osób dorosłych - ocenił.

Do sytuacji szczepień ochronnych odniósł się również główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, który poinformował, że w 2022 r. GiS zanotował 6399 osób uchylających się od szczepień. Wystawiono 3150 tytułów wykonawczych.

- Podjęliśmy próbę na poziomie kilkunastu stacji, aby zapraszać osoby uchylające się, odmawiające szczepień do spotkań z pracownikami inspekcji sanitarnej, żeby podczas takich spotkań jednak uświadamiać osoby, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Niestety, ponieważ jest to udział dobrowolny, te spotykania cieszą się znikomym zainteresowaniem. Z reguły osoby uchylające się mają już wyrobione precyzyjne stanowisko dotyczące szczepień - podkreślił.

Wyjaśnił, że wszystkie stacje sanitarne mają obowiązek prowadzenia działań informacyjnych.

- Nim dojdzie do wystawiania tytułu egzekucyjnego czy podejmowania już kar finansowych, staramy się przede wszystkim dotrzeć z tą warstwą edukacyjno-oświatową. Wyższą wartością jest zaszczepienie dziecka niż wystawianie kar finansowych. Dla nas to jest ostateczność, przede wszystkim staramy się wychodzić z tą edukacją - zaznaczył.

Dodał, że GiS wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki stara się wprowadzić różne tematy do szkół. Ocenił, że ruchy antyszczepionkowe, które krążą w internecie i w mediach społecznościowych, mają coraz większe zasięgi.

Inspekcja dystrybuuje szczepionki

Odnosząc się do bezpłatnych szczepień przeciw HPV, które od 1 czerwca prowadzone są dla dziewczynek i chłopców urodzonych w 2010 i 2011 r., wyjaśnił, że inspekcja sanitarna dystrybuuje te szczepionki, podobnie jak szczepionki do kalendarza szczepień obowiązkowych.

- Mamy zapotrzebowanie na około 57 tys. dawek szczepionki dziewięciowalentnej i około 10 tys. szczepionki dwuwalentenej. Te szczepionki oczywiście sukcesywnie są pobierane na terenie całego kraju - zaznaczył.

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum