• PARTNER SERWISUpartner serwisu

13 grudnia ruszą szczepienia dzieci w wieku 5-11-lat

Autor: PAP • Źródło: PAP02 grudnia 2021 14:50

Już 13 grudnia mają się rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11-lat. - Do tego dnia do Polski dotrą szczepionki dla tej grupy wiekowej - zaznaczył w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  • Już 13 grudnia mają się rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11-latków. - Do tego dnia do Polski dotrą szczepionki dla tej grupy wiekowej - zaznaczył w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg)
  • Dodajmy, że według danych z 2 grudnia liczba osób w pełni zaszczepionych w Polsce to 20 456 289. Liczba szczepień trzecią dawką: 236 866, a dawką przypominającą: 2 886 618

Sprawdź: Awantura o dodatki covidowe. Pielęgniarki bez pieniędzy, salowe i sanitariusze z jednorazową wypłatą

NFZ zmienił wyceny. Chodzi o transport sanitarny, szpitale tymczasowe i leczenie na OAiT

13 grudnia ruszą szczepienia 5-latków

- Od 13 grudnia to się zadzieje. Planujemy, że do tego dnia dotrą szczepionki, które są dedykowane (dla tej grupie wiekowej - PAP)" - powiedział wiceminister w kontekście szczepień najmłodszej grupy pacjentów.

Zapewnił, że wprowadzone będzie powszechne testowanie Polaków.

- Pełna zgoda była na to i my to oczywiście wprowadzimy rozporządzeniem  - odniósł się do ustaleń piątkowego spotkania, które odbył Kraska w Sejmie z przedstawicielami kół i klubów parlamentarnych.

Uściślił, że chodzi przede wszystkim o osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie np. personel medyczny, pracownicy oświaty i administracji publicznej, ale też innych grup.

Czytaj także: Kapelan szpitalny zwolniony. Mówił, że szczepionki mają chipy i to "spisek masonów"

Pogarsza się sytuacja Szpitala Specjalistycznego. Nie ma lekarzy, pielęgniarek i pieniędzy

Kraska zapowiada masowe testowanie na koronawirusa

- Ta możliwość testowania się w sposób bezpłatny, nierodząca konsekwencji pójścia od razu z automatu w kwarantannę jest jak najbardziej korzystna i my to wprowadzimy. Myślę, że jest też bardzo ważne, żebyśmy mogli testować osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była czy jest zakażona - powiedział.

Przypomniał, że w Polsce badania diagnostyczne pod kątem wykrycia koronawirusa wykonuje 321 laboratoriów z możliwością wykonania w ciągu doby około 200 tys. testów.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat, po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Czytaj również: Krytyczna sytuacja szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL zwołuje nadzwyczajne spotkanie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum