×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

1 czerwca ruszają darmowe szczepienia na HPV. NFZ płaci za usługę 29,74 zł

Autor: oprac. JKB • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, NFZ31 maja 2023 16:29

1 czerwca ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku 12 i 13 lat. Zakup szczepionek przeciw HPV realizuje minister zdrowia, natomiast koszt usługi w wysokości 29,74 zł pokrywa NFZ.

1 czerwca ruszają darmowe szczepienia na HPV. NFZ płaci za usługę 29,74 zł
Od 1 czerwca ruszają szczepienia na HPV. Resort zdrowia tłumaczy, jak je rozliczyć. Fot. AdobeStock
 • Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030
 • Jak informuje MZ, program został poszerzony o bezpłatne szczepienie, które chroni dzieci i młodzież przed chorobami wywołanymi przez HPV
 • Od 1 czerwca 2023 roku zakup szczepionek przeciw HPV realizuje minister zdrowia, natomiast koszt usługi 29,74 zł pokrywa NFZ

Szczepienia przeciwko HPV. Jak je rozliczyć?

Od 1 czerwca 2023 roku zakup szczepionek przeciw HPV realizuje minister zdrowia. Szczepienia te są zalecane dla dzieci i młodzieży w wieku 12-13 lat (urodzonych w roku 2010 i 2011), natomiast dzieci z rocznika 2010 muszą rozpocząć szczepienie przed ukończeniem 14 lat i mogą je zakończyć po 15 roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu).

Ministerstwo Zdrowia podaje warunki, które muszą być spełnione, aby rozliczyć podanie szczepionki przeciw HPV w ramach programu powszechnych szczepień:

 • umówienie pacjenta na szczepienie za pośrednictwem Centralnej e-Rejestracji,
 • zakwalifikowanie pacjenta do szczepienia,
 • wykonanie szczepienia przez osobę uprawnioną,
 • uzupełnienie eKarty Szczepień: wpis, który potwierdza kwalifikację do szczepienia,
 • uzupełnienie eKarty Szczepienia (ICD-9 – kod 99.559 szczepienie przeciw HPV), za zaznaczenie finansowania: Publiczne – szczepienie w punkcie szczepień.

Co istotne, rozliczenie szczepień przeciw HPV w POZ odbywa się podczas porady lekarskiej, w trakcie której wykonane jest szczepienie. W przypadku drugiego szczepienia, pacjent może zmienić przychodnię i wykonać je w dowolnym POZ w kraju, który realizuje powszechny program szczepień przeciw HPV, a w związku z tym drugą dawkę rozliczy POZ, w którym została podana. Placówki rozliczają każdą dawkę szczepienia, która została u nich zrealizowana.

Ile zapłaci NFZ za szczepienie? Zasady rozliczania

Zgodnie z przyjętymi zasadami finansowanie świadczenia związanego z wykonaniem zalecanego szczepienia przeciwko HPV odbywa się na podstawie zarządzenia prezesa NFZ z dnia 16 maja 2023 roku zmieniającego zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

NFZ zaznacza, że wszystkie umowy w zakresie świadczenia lekarza POZ otrzymają dodatkowe zakresy oraz produkty związane z wykonywaniem szczepienia przeciwko HPV:

 • kod zakresu: 01.0010.123.11 WYKONANIE ZALECANEGO SZCZEPIENIA PRZECIWKO WIRUSOWI BRODAWCZAKA LUDZKIEGO (HPV).
 • kod produktu: 5.01.00.0000235 WYKONANIE ZALECANEGO SZCZEPIENIA PRZECIWKO WIRUSOWI BRODAWCZAKA LUDZKIEGO (HPV).
 • zgodnie z zarządzeniem za wykonanie świadczenie świadczeniodawca otrzyma kwotę 29,74 zł.

W jaki sposób będą rozliczane szczepienia? Schemat:

 • należność z tytułu udzielonego świadczenia związanego z wykonaniem w szczepienia p/HPV ustalana jest na podstawie raportu statystycznego z realizacji świadczeń danym okresie sprawozdawczym, przekazywanym przez świadczeniodawcę nie później niż 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie;
 • raport statystyczny, po przekazaniu przez świadczeniodawcę, podlega weryfikacji przez Oddział Funduszu na podstawie danych przesłanych przez Centrum e-zdrowie. Weryfikacji podlegać będą informacje dotyczącym rejestracji pacjenta przez serwis Centralnej e-Rejestracji oraz potwierdzenie wpisów kwalifikacji i wykonania szczepienia w elektronicznej Karcie Szczepień,
 • świadczeniodawcy przysługuje prawo korygowania raportów statystycznych będących podstawą wystawienia rachunków,
 • należność z tytułu udzielenia świadczenia wypłacana będzie raz w miesiącu na podstawie wystawionych przez świadczeniodawcę rachunków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum