×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

1 czerwca pierwsze szczepienia na HPV. Zarejestrowano już 800 dzieci

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 29 maja 2023 13:40Zaktualizowano: 29 maja 2023 13:44

1 czerwca ruszą bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewczą i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Jak poinformował 29 maja minister zdrowia, jak dotąd na szczepienie zarejestrowano 800 dzieci.

1 czerwca pierwsze szczepienia na HPV. Zarejestrowano już 800 dzieci
Szczepienia przeciwko HPV wpisano do programu szczepień zalecanych Fot. AdobeStock

 

MZ: na szczepienie przeciwko HPV zarejestrowano już 800 dzieci

- Blisko 2,5 tys. rodziców zadzwoniło już na infolinię 989 zasięgnąć wiedzy o szczepieniach przeciw HPV. Zarejestrowanych na szczepienie mamy prawie 800 dzieci w wieku 12 i 13 lat - poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że "wolnych terminów na dziś jest ok. 6 tys. Pierwsze szczepienia już w czwartek".

Darmowe szczepienia na HPV od 1 czerwca. Zasady

  • Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat W 2023 r. będą to dzieci urodzone w latach 2010 i 2011
  • Szczepienie nie jest obowiązkowe, jest natomiast zalecane
  • Szczepionki stosowane w programie to Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.) oraz Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V)
  • Schemat szczepienia przy obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między szczepieniami to 6 miesięcy (nie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy)
  • Szczepionki przeciw HPV to szczepionki przeciwwirusowe. Chronią przed zakażeniem konkretnym wirusem. Po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, które w kontakcie z HPV opłaszczają wirusa i nie pozwalają mu wniknąć do komórek nabłonka. Szczepionka uruchamia mechanizm, który zapewnia długotrwałą odporność komórkową
  • Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonym głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn
  • Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionki.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum