×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zmiany w rejestracji do przychodni, poradni i szpitala wejdą jeszcze w tym roku

Autor: oprac. JPP • Źródło: Wykaz Prac Legislacyjnych Rady Ministrów07 lutego 2023 19:15

Jeszcze w tym roku mają się zmienić zasady zapisów do przychodni, poradni oraz szpitala. Zamiast list oczekujących w każdej placówce, będzie jedna, wspólna i centralna lista. Zmiana ma - w ocenie Ministerstwa Zdrowia, które jest autorem reformy -  skrócić kolejki do lekarzy.

Zmiany w rejestracji do przychodni, poradni i szpitala wejdą jeszcze w tym roku
Zmiany w rejestracji do przychodni, poradni i szpitala wejdą jeszcze w tym roku Fot. AdobeStock

 

Zmiany w rejestracji do przychodni, poradni i szpitala wejdą jeszcze w tym roku

Ministerstwo Zdrowia planuje ogromne zmiany w rejestracji do szpitali, przychodni i poradni, które mają kontrakt z NFZ. Szczegóły projektu opublikowano w połowie grudnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Chodzi o zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Resort konstatuje, że obecnie działający system zapisów do lekarza i "kolejkowania" świadczeń jest "rozproszony", gdyż pacjenci muszą zapisywać się do konkretnych placówek, a każda z nich prowadzi własną listę oczekujących.

Ponadto pacjent zapisany do kolejki w jednej placówce, nie może zapisać się do innej, co jest - jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia - podyktowane dążeniem do unikania tworzenia „sztucznych” kolejek.

- Funkcjonujące rozwiązanie nie jest zatem w pełni optymalne pod kątem zapewnienia pacjentom rzeczywistego dostępu do wszelkich dostępnych terminów udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej i zagwarantowania im uzyskania możliwie najwcześniejszego terminu - stwierdzają przedstawiciele MZ. 

Przygotowywana nowelizacja ma system zapisów do lekarza, poradni, na badania i do szpitala, kompletnie zrewolucjonizować.

Jedna ogólnopolska kolejka i centralna rejestracja

Projekt zakłada, że rejestracja na świadczenia będzie scentralizowana, poprzez uruchomienie centralnego systemu zgłoszeń na świadczenia oraz centralnej kolejki oczekujących. To oznacza, że zamiast wielu list oczekujących w każdej placówce - powstanie jedna centralna. 

W założeniu zmiana ma przyspieszyć i uprościć rejestrację, a także zapewnić "łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów" we wszystkich placówkach działających na NFZ.

W pierwszym etapie centralna e-rejestracja ma dotyczyć wybranych świadczeń, a zapisy na pozostałe będą odbywały się na dotychczasowych zasadach.

- Jednocześnie planuje się, że katalog zakresów świadczeń objętych elektroniczną rejestracją centralną będzie sukcesywnie rozszerzany, a docelowo projektowanym rozwiązaniem zostaną objęte wszelkie świadczenia opieki zdrowotnej - zapowiada resort zdrowia.
Co ważne, e-rejestracja centralna będzie dotyczyć świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom, zgłaszającym się po raz pierwszy oraz kontynuującym leczenie. W tym drugim przypadku, podobnie jak ma to miejsce teraz, o terminie przyjęcia będzie decydowała placówka, u której leczenie jest kontynuowane - a wyznaczony termin będzie wpisywany do harmonogramu udostępnionego w Systemie P1.

- Podkreślenia wymaga, że świadczeniobiorcy kontynuujący leczenie nie będą umieszczani na centralnej liście oczekujących - zwraca uwagę ministerstwo.

Zapisy w centralnej e-rejestracji będą możliwe na trzy sposoby:

  • na dotychczasowych zasadach, tj. bezpośrednio w placówce, w tym osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej,
  • przy wykorzystaniu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta
  • za pośrednictwem dedykowanej do tego infolinii, która zostanie utworzona na potrzeby elektronicznej rejestracji centralnej 





 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum