×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tanie pokoje w sanatorium na NFZ zostają. Ministerstwo Zdrowia wycofuje się ze zmian

Autor: oprac. MP • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia19 marca 2023 18:20

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się ze zmian dotyczących podniesienia standardów w sanatoryjnych pokojach. To oznacza, że nie będzie likwidacji najtańszej opcji zakwaterowania w uzdrowiskach. O zmianę apelowały same placówki.

Tanie pokoje w sanatorium na NFZ zostają. Ministerstwo Zdrowia wycofuje się ze zmian
Nie będzie likwidacji tanich pokoi w sanatoriach na NFZ. Ministerstwo Zdrowia wycofuje się ze zmian Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w zakresie świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Nowelizacja rozporządzenia przeszła konsultacje publiczne
  • W uwagach przeważały te dotyczące czasu pracy lekarza uzdrowiskowego oraz problemów z dostosowaniem sanatoriów do wyższych standardów w zakresie warunków zakwaterowania. Chodziło o likwidację najtańszych pokoi bez węzła sanitarnego
  • Podnoszono, iż wiele uzdrowisk mieści się w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, czy też posiada specyficzną architekturę, która uniemożliwia przebudowę w celu uzyskania pokoi z pełnym węzłem sanitarnym
  • Wskazano również wprost, że pacjenci oczekują zakwaterowania z najtańszą opcją. Resort zdrowia poinformował, że wycofuje się z procedowania zmian dotyczących podniesienia standardów pokoi

Nie będzie likwidacji tanich pokoi w sanatoriach na NFZ

W pierwotnym brzmieniu projektu, który trafił do konsultacji publicznych (w załączniku nr 2), zaproponowano zmiany dotyczące dostosowania i podniesienia standardów świadczonych usług w zakresie warunków zakwaterowania. Przepisy zakładały, że w sanatoriach przestaną być dostępne wszystkie pokoje bez węzłów sanitarnych, czyli te, do których kuracjusze dopłacali znacznie mniej. Nowy cennik, bez opcji ekonomicznej, został załączony do projektu rozporządzenia. Uzdrowiska miały mieć rok na dostosowanie się do nowych przepisów.

Jednak w trakcie konsultacji, w wielu uwagach podkreślono, że duża liczba zakładów lecznictwa uzdrowiskowego umiejscowiona jest w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, czy też posiada specyficzną architekturę, która uniemożliwia przebudowę w celu uzyskania pokoi z pełnym węzłem sanitarnym.

Wskazano również wprost, że pacjenci oczekują zakwaterowania z najtańszą opcją.

M.in. Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił uwagę, że "świadczenie uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego nie wymaga tak dużej intymności pacjenta jak np. leczenie szpitalne, gdzie w wielu przypadkach sale chorych również nie posiadają pełnych węzłów sanitarno-higienicznych".

- Pacjenci zakładów lecznictwa uzdrowiskowego są osobami samodzielnymi i korzystanie z węzła higieniczno-sanitarnego nie stanowi dla nich bariery zdrowotnej - tłumaczył ZRP.

W odpowiedzi na uwagi, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w raporcie z konsultacji, iż "wycofuje się z procedowania zmian w załączniku nr 2 oraz wycofuje się z usuwania pokoi bez pełnego węzła sanitarnego"

Wśród ponad stu uwag, kolejna najczęściej pojawiająca się dotyczyła zapewnienia dostępu do lekarza uzdrowiskowego w dni powszednie w godzinach 7.00 -18.00. Wskazywano, że w większości sanatoriów zabiegi balneologiczne i fizjoterapeutyczne udzielane są do godz.15.00 i przy obecnych brakach kadrowych późniejsze świadczenia mogą być trudne do zrealizowania.

Podkreślano, że wiązałoby się to też z dodatkowymi kosztami po stronie świadczeniodawców.

Zmiany w leczeniu uzdrowiskowym

Przypomnijmy, że w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono definicję lekarza balneologii, definicję lekarza rehabilitacji oraz definicję całodobowej opieki pielęgniarskiej.

Ponadto wprowadzono definicję lekarza uzdrowiskowego w miejsce definicji lekarza uzdrowiskowego osób dorosłych i definicji lekarza uzdrowiskowego dzieci.

Proponowana zmiana dopuszcza również, z uwagi na narastające problemy związane z niedoborem kadry lekarskiej, możliwość zatrudnienia w oddziałach uzdrowiskowych odpowiednio przeszkolonego lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska oraz lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej, oraz odpowiednio przeszkolonego lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie klinicznej tożsamej, lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska dla świadczeń udzielanych w warunkach sanatorium uzdrowiskowego, lub świadczeń ambulatoryjnych.

- Przy uwzględnieniu wieloprofilowości uzdrowisk, projektowana zmiana ma pozytywnie wpłynąć na możliwość zatrudnienia kadry lekarskiej, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa pacjentów korzystających ze świadczeń - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia oraz pełen raport z konsultacji publicznych do pobrania poniżej.



 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum