• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Światowe Dni Reumatyzmu w NIGRiR - 12 października

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 06 października 2018 19:36

Wykłady specjalistów dotyczące leczenia i diagnostyki chorób reumatycznych, indywidualne konsultacje z lekarzami i kiermasz sprzętu rehabilitacyjnego - to główne punkty programu  przygotowanego przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie z okazji Światowych Dni Reumatyzmu.

Światowe Dni Reumatyzmu w NIGRiR - 12 października
Wykłady specjalistów reumatiologów, to jeden z punktów programu obchodów Światowego Dnia Reumatyzmu (12 października) przygotowamych przez NIGRiR. Fot. archiwum

Tegoroczna edycji Światowych Dni Reumatyzmu przebiega pod hasłem "Zgłoś się nie zwlekaj - czas ucieka”. Podkreśla ono, jak ważne jest zgłoszenie się do specjalisty we wczesnym etapie choroby reumatycznej. Właśnie wczesne zdiagnozowanie zapalnej choroby reumatycznej jest jednym z najważniejszych czynników predykcyjnych warunkujących możliwości skutecznego leczenia.

Dyrekcja i specjaliści z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przygotowali szereg atrakcji dla chorych, ich rodzin, opiekunów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką reumatologii.
W piątek (12 października) w godzinach 10 -14 w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie przy ul. Spartańskiej 1 odbędzie się cykl wykładów poświęconych chorobom reumatycznym i życiu z nimi.

Wśród prelegentów znajdą się specjaliści NIGRiR, m.in. prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych i kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów NIGRiR oraz prof. nadzw. Robert Olszewski, kierownik Zakładu Gerontologii, Zdrowia Publicznego i Dydaktyki.

Zainteresowani będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o terapii i diagnostyce RZS, rehabilitacji oraz diecie jako elemencie wspierającym leczenie. Będzie możliwe także odbycie indywidualnej konsultacji z lekarzami zatrudnionymi w NIGRiR. Równocześnie w NIGRiR odbędzie się kiermasz, na którym pojawią się stoiska stowarzyszeniowe i ze sprzętem rehabilitacyjnym wspomagającym codzienne funkcjonowanie chorych - informuje Emila Grzela, rzecznik prasowy Instytutu.

W programie wykładów:
• O projekcie i Światowym Dniu Reumatyzmu
• Jak czytać sygnały własnego organizmu - kiedy do lekarza
• Możliwości diagnostyczne i leczenie RZS
• Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (prof. Robert Olszewski)
• Dieta jako element wspomagający leczenie i utrzymanie stanu zdrowia (mgr Beata Gondolewska)
• Rehabilitacja i własna aktywność fizyczna w zapalnych chorobach reumatycznych (dr. Julita Czech)
• Jeżeli nie RZS to co? Spondyloartropatie zapalne (prof. Brygida Kwiatkowska)

Przypomnijmy, że Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wspólnie z partnerami -  Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków REF - realizuje projekt pn. "Program Profilaktyki RZS Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji".

Głównym celem programu jest pilotażowe wdrożenie Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów przy współpracy pomiędzy przychodniami POZ a specjalistami - reumatologami z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki w zakresie prowadzenia koordynowanych badań przesiewowych nakierowanych na przeciwdziałanie i wczesne wykrycie reumatoidalnego zapalenia stawów. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to najczęściej występująca zapalna choroba reumatyczna, przewlekła układowa choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Przyczyny RZS nie zostały dotychczas wystarczająco poznane, a w mechanizmie powstawania schorzenia odgrywają rolę takie czynniki, jak: zakażenia, czynniki genetyczne i środowiskowe (np. palenie tytoniu).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum