• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci ze schorzeniami mediowanymi immunologicznie potrzebują współpracy specjalistów

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2019 13:40

Wykazano, że w wielu schorzeniach leczonych indywidualnie przez rożnych specjalistów biorą udział te same zaburzenia immunologiczne. Tu bezwzględnie konieczna jest współpraca interdyscyplinarna - mówi nam prof. nadzw. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Pacjenci ze schorzeniami mediowanymi immunologicznie potrzebują współpracy specjalistów
Prof. nadzw. Brygida Kwiatkowska. Fot. PTWP/Michał Oleksy

Jak zauważa prof. nadzw. Brygida Kwiatkowska, u pacjentów z chorobami mediowanymi immunologicznie może pojawić się jednocześnie kilka schorzeń. Dlatego ważne jest rozpoznanie ich wszystkich i ukierunkowanie procesu leczenia na najpoważniejszy problem zdrowotny pacjenta. 

Wspomniana sytuacja dotyczy m.in. chorób reumatycznych, które są stwierdzane przez specjalistów reumatologów, ale mogą i powinny też być podejrzewane przez innych specjalistów, gdyż - jak wykazały badania -  w wielu schorzeniach leczonych indywidualnie biorą udział te same zaburzenia immunologiczne.

Zagadnieniom współpracy specjalistów leczących pacjentów z chorobami mediowanymi immunologicznie będzie poświęcona jedna z sesji IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.). 

- Przykładowo pacjent z łuszczycowym zapaleniem stawów może mieć łuszczycę skóry, czyli powinien być leczony również przez dermatologa i bardzo często najpierw trafia do dermatologa, bo łuszczyca skóry wyprzedza zmiany stawowe - zaznacza prof. Brygida Kwiatkowska, dodając, że taki pacjent, gdy pojawią się objawy zapalenia stawów, powinien też być leczony przez reumatologa.

Pacjent leczony przez reumatologa może też cierpieć jednocześnie na nieswoistą chorobę zapalną jelit - powinien być leczony również przez gastroenterologa. Może też się zdarzyć, że ma zapalenie błony naczyniowej oka, czyli trafia do okulisty.

Jak wyjaśnia prof. Brygida Kwiatkowska, specjaliści dysponują lekami, które w pewnych przypadkach działają na wszystkie schorzenia mediowane immunologicznie występujące u pacjenta, część z nich trzeba wybierać w zależności od dominującej choroby, a inne wręcz są nieskuteczne.

- To powoduje, że powinniśmy na pacjenta patrzeć absolutnie całościowo. Tu bezwzględnie jest konieczna współpraca interdyscyplinarna. Pacjenci często przez lata pozostają w leczeniu u jednego specjalisty, gdyż ten nie wie, że choroba pacjenta może łączyć się z innymi schorzeniami - podkreśla profesor.

Wypowiedź zarejestrowana 10 stycznia br. podczas drugiego spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum