• PARTNER SERWISUpartner serwisu

HCC 2018: koszty pośrednie chorób, je też trzeba dostrzegać

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2018 20:14

Istotne, by chorzy reumatycznie uzyskiwali jak najszybszy dostęp do diagnostyki i wczesnego leczenia, co warunkuje osiągnięcie remisji - podkreśla prof. Brygida Kwiatkowska, z-ca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, wskazując na jeden z istotnych problemów organizacyjnych lecznictwa reumatologicznego w kraju.

HCC 2018: koszty pośrednie chorób, je też trzeba dostrzegać
Prof. Brygida Kwiatkowska. Fot. PTWP

W 10 ośrodkach w kraju wystartował pilotaż wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Jak wyjaśnia prof. Brygida Kwiatkowska, pilotaż zakłada wczesne wykrywanie choroby przez lekarza rodzinnego i wczesne dotarcie pacjenta do reumatologa. W założeniu ci pacjenci mają otrzymać również wczesne leczenie w I roku trwania choroby, co jest najistotniejsze dla szans uzyskania remisji.

Pilotaż ma pokazać skuteczność nowego, opracowywanego modelu opieki nad chorymi reumatycznymi z wczesnym zapaleniem stawów. Jak wielokrotnie podkreślali specjaliści, rozpoczęcie przez tych chorych leczenia jest utrudnione, gdyż oczekują w jednej kolejce z przewlekle chorymi pacjentami cierpiącymi na choroby zwyrodnieniowe stawów.

- Zwykle nie widzimy kosztów pośrednich zapalnych chorób reumatycznych. Jeżeli wcześniej włączymy leczenie, to pacjent pozostaje na rynku pracy. Nie korzysta ze zwolnień lekarskich, nie przechodzi na rentę inwalidzką. Taki pacjent oczywiście też mniej obciąża system opieki medycznej, bo nie wymaga leczenia dodatkowych schorzeń współistniejących, które się pojawiają w aktywnej postaci choroby reumatycznej - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, zasiadająca w Radzie Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2018).

III Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się w dniach 8-10 marca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Więcej o Kongresie i rejestracja: www.hccongress.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum