• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wraca Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: PAP, Ministerstwo Zdrowia/Rynek Zdrowia02 lipca 2022 08:00

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej trafił na początku tygodnia do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa więc, że ustawa może zostać uchwalona nawet do trzeciego kwartału bieżącego roku.

Wraca Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej został skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Fot. Adobestock
 • W ubiegłym tygodniu zostały ukończone prace nad projektem po konsultacjach społecznych w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej
 • Projekt na początku bieżącego tygodnia skierowano do Stałego Komitetu Rady Ministrów
 • Obecnie pilotaż KSO trwa w czterech regionach: dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim

Krajowa Sieć Onkologiczna. Ustawa skierowana do Stałego Komitetu Rady Ministrów

Jak przekazał w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski, w kwestii Krajowej Sieci Onkologicznej ma dobrą informację.

- W zeszłym tygodniu sfinalizowaliśmy już pracę nad projektem, który był po konsultacjach społecznych i w tym tygodniu - na początku - projekt został skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów - tłumaczy Niedzielski.

- Teraz odbędą się jeszcze wewnętrzne konsultacje, ale to oznacza, że widzę cały czas możliwość zachowania czy dochowania tego terminu trzeciego kwartału tego roku, żeby ustawa była uchwalona - podsumował minister zdrowia.

Spore wydatki w ramach KSO. Pilotaż obecnie w czterech regionach

Temat Krajowej Sieci Onkologicznej poruszył także w tym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.

- Należy przypomnieć, że w czterech regionach: dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim, trwa pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która wprowadza koordynowaną, kompleksową opiekę dla pacjentów. Chcemy, aby sieć została wdrożona w całym kraju z dniem 1 stycznia 2023 r. - mówił wiceminister.

- Wdrożony został także nowy model opieki dla raka jelita grubego - Colorectal Cancer Unit. Te wysokospecjalistyczne ośrodki mają zapewnić chorym z tym nowotworem kompleksową opiekę na najwyższym poziomie. Opublikowane zostały ponadto standardy akredytacyjne w zakresie świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania diagnostyki patomorfologicznej. Sfinansowany został również zakup endoprotez dla dzieci z nowotworami układu kostnego za kwotę ponad 5 mln zł - wymieniał.

Co to jest Krajowa Sieć Onkologiczna?

Etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej rozpoczął się 9 października 2021 roku. Projekt zakłada wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. Ma na celu usprawnienie organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych.

- Priorytetem jest, aby każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania otrzymywał opiekę onkologiczną opartą o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne, czyli jednolicie zdefiniowane ścieżki pacjenta, a system elastycznie odpowiadał na jego potrzeby - podkreślono w serwisie rządowym.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma określone cele. Są to:

 • realizacja założeń Narodowej Strategii Onkologicznej;
 • osiągnięcie jak najlepszej organizacji opieki onkologicznej;
 • poprawa jakości i bezpieczeństwa diagnostyki i leczenia onkologicznego;
 • wzrost poziomu satysfakcji pacjenta;
 • optymalizacja kosztów opieki onkologicznej;
 • odwrócenie niekorzystnych trendów epidemiologicznych

Ponadto, zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej, ma zostać zapewniona wystandaryzowana struktura ośrodków diagnostyki i leczenia onkologicznego na kilku poziomach.

Podmioty zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej uprawnione są do udzielania świadczeń gwarantowanych w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych. Proces kwalifikacji do poszczególnych poziomów zabezpieczenia opieki onkologicznej jest zautomatyzowany, wystandaryzowany i oparty na obiektywnych kryteriach. Mają też obowiązek przekazywania danych do zintegrowanego systemu informatyczno-analitycznego KSO.

Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadza również Koordynatora Opieki Onkologicznej dla każdego pacjenta i zakłada systematyczną ocenę satysfakcji pacjenta oraz monitorowanie jakości klinicznej opieki onkologicznej na poziomie krajowym przez Krajowy Ośrodek Monitorujący – Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Monitorowanie na poziomie województw byłoby sprawowane przez Wojewódzkie Ośrodki Monitorujące.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum