×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sieć Onkologiczna wchodzi w całym kraju. Wprowadza 7 ważnych zmian dla pacjentów

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia15 marca 2023 17:00

31 marca br. dobiega końca pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, a ustawa o KSO czeka już tylko na podpis prezydenta. Oznacza to, że już wkrótce Sieć zostanie wdrożona w całym kraju. Jakie zmiany czekają pacjentów?

Sieć Onkologiczna wchodzi w całym kraju. Wprowadza 7 ważnych zmian dla pacjentów
Jakie zmiany wprowadza Krajowa Sieć Onkologiczna dla pacjentów? Kluczowych jest siedem Fot. Shutterstock
 • 31 marca br. dobiega końca pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, a ustawa o KSO czeka już tylko na podpis prezydenta. Oznacza to, że już wkrótce Sieć zostanie wdrożona w całym kraju. Jakie zmiany czekają pacjentów?
 • Ważną zmianą będzie wprowadzenie ogólnopolskiej infolinii onkologicznej, dzięki której pacjenci będą mogli szybciej umówić się na pierwszą wizytę do onkologa lub np. zmienić termin umówionej wcześniej wizyty
 • Każdy pacjent otrzyma koordynatora opieki onkologicznej już na etapie podejrzenia nowotworu. Koordynator będzie czuwał nad terminami badań i poszczególnych procedur medycznych
 • Pacjent będzie mógł ocenić opiekę onkologiczną, którą jest objęty. Na podstawie anonimowych ankiet w Sieci prowadzona będzie regularnie ocena satysfakcji chorych

Co Krajowa Sieć Onkologiczna oznacza dla pacjentów?

31 marca 2023 roku dobiega końca pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, a ustawa o KSO czeka już tylko na podpis prezydenta. Oznacza to, że już wkrótce Sieć zostanie wdrożona w całym kraju. W jej centrum mają znajdować się pacjenci - to oni będą najważniejsi.

Jakie zmiany czekają pacjentów?

 1. Rozpoczynając leczenie w Sieci pacjent ma zyskać pewność, że ośrodek, do którego trafia, posiada odpowiednią liczbę specjalistów z dużym doświadczeniem w leczeniu danego nowotworu, że wykonuje odpowiednią liczbę procedur i zagwarantuje mu diagnostykę i terapię na odpowiednim poziomie.
 2. Ponieważ jednym z głównych założeń Sieci jest zniwelowanie istniejących nierówności w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego, każdy pacjent wchodzący do KSO, niezależnie od miejsca zamieszkania, na być diagnozowany i leczony według takich samych standardów.
 3. Ważną zmianą będzie wprowadzenie ogólnopolskiej infolinii onkologicznej, dzięki której pacjenci będą mogli szybciej umówić się na pierwszą wizytę do onkologa lub np. zmienić termin umówionej wcześniej wizyty.
 4. Każdy pacjent otrzyma koordynatora opieki onkologicznej już na etapie podejrzenia nowotworu. Koordynator będzie czuwał nad terminami badań i poszczególnych procedur medycznych, pomagał w skompletowaniu dokumentacji diagnostycznej itd. Jego zadaniem jest poprowadzenie pacjenta „za rękę” przez cały proces diagnostyki i leczenia w taki sposób, aby chory nie zagubił się w systemie.
 5. W przypadku, jeśli pacjent leczony jest w ośrodku tzw. podrzędnym, tj. niższego szczebla referencyjności, w wielospecjalistycznym konsylium uczestniczyć ma specjalista z ośrodka nadzorującego.
 6. Pacjent będzie mógł ocenić opiekę onkologiczną, którą jest objęty. Na podstawie anonimowych ankiet w Sieci prowadzona będzie regularnie ocena satysfakcji chorych.
 7. Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) wydane przed dniem wejścia w życie ustawy o KSO, zachowują swoją ważność.

Rozwiązania, które wprowadza Krajowa Sieć Onkologiczna, były przez cztery lata testowane w pilotażu realizowanym od początku w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim, a następnie także w pomorskim i podlaskim. Teraz mają zostać wdrożone na terenie całego kraju.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum