• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Radioterapia w leczeniu raka. Zapotrzebowanie wciąż rośnie, a specjalistów jest mało

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe06 października 2022 18:00

Mamy za mało specjalistów: 634 onkologów radioterapeutów, 152 lekarzy w trakcie specjalizacji z radioterapii onkologicznej, 495 fizyków medycznych oraz 1093 techników elektroradiologii. W 50 ośrodkach radioterapii na terenie całego kraju promieniami leczonych było w 2021 roku ok. 92,5 tys. pacjentów.

Radioterapia w leczeniu raka. Zapotrzebowanie wciąż rośnie, a specjalistów jest mało
Zapotrzebowanie na radioterapię w leczeniu raka będzie rosło. Fot. Shutterstock
  • W opinii ekspertów radioterapia powinna być stosowana u około 2/3 wszystkich chorych na nowotwory złośliwe
  • Tymczasem, jak podkreśla prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, mimo że z roku na rok zwiększa się liczba napromienianych pacjentów, udział radioterapii w leczeniu onkologicznym wynosi zaledwie 57 proc.
  • Ostatnio to ponad 90 tys. rocznie i w ciągu ostatnich 5 lat obserwuje się 10-procentowy wzrost

Za mało specjalistów, za mało leczenia

Jak wynika z raportu za 2021 rok prof. Składowskiego, w 50 ośrodkach radioterapii na terenie całego kraju promieniami leczonych było ok. 92,5 tys. pacjentów (w 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, ok. 96 tys.). U 199 chorych zastosowano radioterapię protonową (u 171 poza narządem wzroku).

Tymczasem mamy 634 onkologów radioterapeutów, 152 lekarzy w trakcie specjalizacji z radioterapii onkologicznej, 495 fizyków medycznych oraz 1093 techników elektroradiologii.

– Trzeba znaleźć skuteczny sposób na uatrakcyjnienie specjalizacji z radioterapii onkologicznej, aby była ona chętniej wybierana przez absolwentów medycyny – mówi prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

Biorąc pod uwagę miejsce radioterapii onkologicznej w Narodowej Strategii Onkologicznej i projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która powinna wejść w życie w styczniu 2023 r., a także prognozy przedstawione przez gościa specjalnego X Zjazdu Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej – prof. Barbarę Jereczek-Fossę, kierownika Kliniki Radioterapii Onkologicznej w Europejskim Instytucie Onkologii w Mediolanie (Włochy) – obecna liczba radioterapeutów w Polsce nie wystarczy, aby zapewnić opiekę wszystkim pacjentom wymagającym leczenia promieniami.

– W ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na radioterapię w Europie wzrośnie o 10-20 proc., a to oznacza, że potrzeba nam więcej specjalistów i więcej urządzeń do radioterapii – stwierdziła prof. Barbara Jereczek-Fossa.

Tegoroczny Zjazd Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej odbył się w formule hybrydowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum