• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowy lek na raka płuca dopuszczony do obrotu

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Novartis, Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 10:00

Dobra wiadomość dla pacjentów: nowy lek na raka płuca dopuszczony do obrotu. Firma Novartis poinformowała, że Komisja Europejska zatwierdziła preparat Tabrecta (kapmatynib). Jest on stosowany jako monoterapia w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca.

Nowy lek na raka płuca dopuszczony do obrotu
Lek na raka płuca dopuszczony do obrotu. Pacjenci otrzymują nową opcję leczenia. Fot. Shutterstock
  • Komisja Europejska zatwierdziła preparat Tabrecta - poinformowała w oficjalnym komunikacie firma Novartis
  • Lek zapewnia nową opcję terapii celowanej dla wcześniej leczonych pacjentów w Europie, którzy żyją z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca
  • - Pacjenci otrzymują nową i ukierunkowaną opcję leczenia, która może prowadzić do lepszych wyników - wyjaśnia Juergen Wolf, przedstawiciel Centrum Zintegrowanej Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii w Niemczech

Lek na raka płuc zatwierdzony przez Komisję Europejską

Firma Novartis poinformowała, że Komisja Europejska zatwierdziła preparat Tabrecta (kapmatynib). Jest on stosowany jako monoterapia w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NSCLC). 

Przede wszystkim chodzi o osoby, którzy wymagają leczenia systemowego po wcześniejszym leczeniu immunoterapią i/lub chemioterapią opartą na związkach platyny.

Przypomnijmy, że w kwietniu pozytywną opinię wydał Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA). Obowiązuje ona we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinie.

- Pacjenci z mutacjami, które prowadzą do pominięcia METex14 zwykle borykają się z bardziej zaawansowaną postacią raka płuc, która często wiąże się ze złymi rokowaniami i ograniczoną reakcją na standardową terapię, w tym immunoterapię - wyjaśnia Juergen Wolf, przedstawiciel Centrum Zintegrowanej Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii w Niemczech.

- Dzięki zatwierdzeniu preparatu Tabrecta w Europie, wspartym postępem w badaniach w testowaniu biomarkerów, które mogą pomóc lekarzom w bardziej precyzyjnym kierowaniu leczeniem, pacjenci o tym specyficznym profilu genomowym otrzymują nową i ukierunkowaną opcję leczenia, która może prowadzić do lepszych wyników - dodaje Wolf. 

W Unii Europejskiej na NSCLC cierpi ponad 290 tys. pacjentów

W Unii Europejskiej - według szacunkowych obliczeń - jest 291 tys. pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym NSCLC. 

Każdego roku na całym świecie ponad 2 miliony osób słyszy diagnozę o raku płuc, który wciąż jest jedną z głównych przyczyn zgonów związanych właśnie z nowotworami. 

Istnieją dwa główne typy raka płuc - drobnokomórkowy (SCLC) i - wspomniany już - niedrobnokomórkowy (NSCLC). Drugi z wymienionych odpowiada za około 85 proc. przypadków. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum