×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: to jeden z flagowych projektów resortu

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia29 marca 2023 14:34Aktualizacja: 29 marca 2023 19:11

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej to jeden z flagowych projektów Ministerstwa Zdrowia – zaznaczył szef resortu Adam Niedzielski. Oczekiwania społeczne w stosunku do tego nowego modelu opieki onkologicznej są ogromne – ocenił.

Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: to jeden z flagowych projektów resortu
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach planowane jest podpisanie ustawy o KSO przez prezydenta Andrzeja Dudę
  • Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent - niezależnie od miejsca zamieszkania - otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych
  • Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny

Co zakłada ustawa o KSO?

Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

- Minister @a_niedzielski o #KSO: Krajowa Sieć Onkologiczna to jeden z flagowych projektów MZ. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za zbudowanie Sieci oraz za przekonanie pacjentów, że nowy system zagwarantuje im optymalną ścieżkę leczenia i wsparcie najlepszych specjalistów - przekazał w środę na Twitterze resort, cytując wypowiedź ministra.

W zamieszczonej grafice szef MZ ocenił, że oczekiwania społeczne w stosunku do tego nowego modelu opieki onkologicznej są ogromne.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum