• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Leczenie immunologiczne czerniaka - sukces i nowe kierunki terapii

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 19:22

- Czerniak był pierwszym nowotworem, w którym immunoterapia przyniosła znaczną poprawę wyników leczenia w postaci istotnego wydłużenia życia pacjentów - mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie*.

Leczenie immunologiczne czerniaka - sukces i nowe kierunki terapii
Z prof. Piotrem Rutkowskim rozmawiamy m.in. o nowych kierunkach w terapii czerniaka; FOT. PTWP

- W ciągu ostatnich sześciu lat wydłużyliśmy przeżycie chorych z przerzutowym, zaawansowanym czerniakiem z mediany wynoszącej ok. pół roku do ponad dwóch lat. Jednak ponad 30 proc. pacjentów z tym nowotworem żyje, dzięki immunoterapii, ponad 5, a nawet 10 lat - informuje prof. Rutkowski.

Zaznacza, że czerniak przerzutowy, z choroby całkowicie nieuleczalnej, stał się chorobą przewlekłą. - Obecnie leki immunologiczne, takie jak przeciwciała PD-1 (niwolumab i pembrolizumab) są w Polsce - dzięki programom lekowym - stosowane rutynowo u pacjentów z czerniakiem - przypomina specjalista.

Zwraca zarazem uwagę, że jest to sytuacja niezwykła w naszej onkologii: - Zaczęliśmy od totalnego nihilizmu terapeutycznego, gdy nie mieliśmy chorym na czerniaka nic do zaproponowania, a dziś dysponujemy w kraju najnowocześniejszymi terapiami - stwierdza ekspert.

W jakim kierunku będzie się rozwijała immunoterapia w leczeniu czerniaka? - Po pierwsze zmierzamy w stronę leczenia skojarzonego leczenia z zastosowaniem różnych leków immunokompetentnych. Szczególnie powinni taką terapią zostać objęci chorzy z gorszym rokowaniem. Takie skojarzone leczenie immunologiczne nie jest jeszcze w Polsce dostępne - informuje prof. Rutkowski.

- Po drugie szukamy innych metod leczenia immunologicznego, a także skojarzenia immunoterapii z leczeniem ukierunkowanym molekularnie. Trzecim kierunkiem jest stosowanie immunoterapii w leczeniu uzupełniającym (adjuwantowym), czyli mającym na celu zapobieganie nawrotowi czerniaka o wysokim ryzyku - wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski.

* Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty "Immunoonkologia - nowe otwarcie w walce z nowotworami" (Warszawa, 16 lutego 2018 r.), zorganizowanej przez redakcję Rynku Zdrowia. Obszerna relacja z debaty ukaże się w marcowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia. Relacje także w portalu rynekzdrowia.pl (serwis Onkologia).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum