×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Onkologiczna z poślizgiem. MZ: to jest absolutna porażka

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP19 grudnia 2022 09:55

Krajowa Sieć Onkologiczna wejdzie w życie najpóźniej od drugiego kwartału – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że prowadzony w czterech województwach pilotaż programu, który miał zakończyć się 31 grudnia br., zostanie prawdopodobnie przedłużony o kwartał.

Krajowa Sieć Onkologiczna z poślizgiem. MZ: to jest absolutna porażka
Krajowa Sieć Onkologiczna z poślizgiem. MZ: biję się w piersi. To jest absolutna porażka Fot. Shutterstock
  • Krajowa Sieć Onkologiczna wejdzie w życie najpóźniej od drugiego kwartału – powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Biję się w piersi. Uważam, że to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć - przyznał szef resortu zdrowia
  • KSO ma zapewnić bardziej kompleksowe i skuteczne zarządzanie opieką onkologiczną skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie

Krajowa Sieć Onkologiczna z poślizgiem. MZ: to jest absolutna porażka

Szefa resortu zdrowia zapytano w radiu RMF FM, kiedy uchwalona zostanie od dawna zapowiadana ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r., jednak projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

- Rzeczywiści nie udało się dopiąć tego do końca listopada - przyznał minister Niedzielski. Zastrzegł, że "przeprowadzenie tego projektu jest naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem".

- Biję się w piersi. Uważam, że to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć - powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że został uruchomiony pilotaż w kilku województwach, gdzie te zasady działają.

Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są testowane w czterech województwach: dolnośląskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim. Pilotaż miał zakończyć się 31 grudnia 2022 r. Minister zdrowia zapowiedział, że "będzie on przedłużony prawdopodobnie o kwartał".

- Rozporządzenie zostanie wydane w grudniu  - dodał Niedzielski.

KSO połączy szpitale onkologiczne, by zapewnić najlepszą diagnostykę i leczenie

Powiedział, że resort "jest w ciągłym kontakcie z jednostkami, które uczestniczą w pilotażu".

- W pierwszej wersji wydawało się, że wystarczy przygotowanie ustawy. Po dyskusjach z Rządowym Centrum Legislacji i na forum Rady Ministrów doszliśmy do wniosku, że to musi być obudowane gotowymi rozporządzeniami, które będą definiowały jednostki  - przyznał Niedzielski.

Zapowiedział, że "KSO wejdzie w życie najpóźniej od początku drugiego kwartału". - Będą robił wszystko, żeby weszła wcześniej  - dodał szef MZ.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić bardziej kompleksowe i skuteczne zarządzanie opieką onkologiczną skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum