• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Onkologiczna. Kraska: w przyszłym tygodniu pierwsze czytanie ustawy

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia/Radio Zet16 stycznia 2023 18:30

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada, że Krajowa Sieć Onkologiczna powinna ruszyć jesienią. Pytany o nią na antenie Radia Zet zapowiedział pierwsze czytanie ustawy w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Kraska: w przyszłym tygodniu pierwsze czytanie ustawy
Wiceminister zrowia Waldemar Kraska na antenie radia ZET. Fot. (printscreen) Radio Zet Player
  • 1 stycznia 2023 r. Krajowa Siec Onkologiczna miała już działać
  • Zapowiedział to w expose premier Mateusz Morawiecki. Sieci jednak nadal nie ma - zauważyła prowadząca wywiad z wiceministrem Beata Lubecka
  • O to, skąd wzięło się opóźnienie, wiceminister Waldemar Kraska został zapytany na antenie Radia Zet

Kraska u Beaty Lubeckiej:  to spora ustawa

Jak wyjaśniał Waldemar Kraska, opóźnienie ma kilka przyczyn. Po pierwsze przedłużały się braki kadrowe w Ministerstwie.

- To jest dość spora ustawa, która zmienia kilka innych ustaw, więc troszeczkę wydłużył się proces legislacyjny – wyjaśniał wiceminister. - Pierwszy okres wejścia ustawy w życie to czas, kiedy praktycznie wszystkie szpitale, które w tej chwili leczą onkologicznie, wchodzą z automatu do tej sieci. W ciągu pierwszych 9 miesięcy będziemy weryfikować szpitale, które zostaną w tej sieci i będą mogły leczyć za pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak dodał wiceminister, „chcemy, żeby szpitale miały jednakowy standard leczenia, by pacjent, który jest leczony w Warszawie, w Krakowie, ale także w mniejszych ośrodkach, otrzymał taką samą terapię”.

- Ośrodek, który będzie w sieci onkologicznej, będzie musiał spełniać wszystkie wymogi, jeżeli chodzi o personel, sprzęt, ale także o terapię. To będą terapie, które są zaczerpnięte ze Stanów Zjednoczonych – powiedział Kraska. – Myślę, że taka najprostsza, ale dla pacjentów bardzo ważna rzecz, bo to z pilotażu nam w tej chwili już jest zgłaszane i wynika z ankiet satysfakcji, aby od początku, właściwie od wykrycia lub nawet podejrzenia choroby nowotworowej, kiedy zostaje założona karta DiLO, pacjent dostaje swojego opiekuna, koordynatora, który będzie go prowadził przez system, będzie umawiał kolejną wizytę, badania diagnostyczne, kolejne konsylium. To podnosili pacjenci, którzy byli leczeni w trakcie pilotażu.

Opieka ma byc skupiona w jednym miejscu

Jak uściślił, ministerstwo wybierając placówki do sieci będzie stawiało na te ośrodki, które będą leczyć kompleksowo pacjentów, od momentu rozpoznania po leczenie operacyjne, chemio- lub radioterapię i rehabilitację, żeby opiekę nad nim skupić w jednym miejscu.

Z danych wynika, że w ciągu roku nowych rozpoznań, jeżeli chodzi o chorobę onkologiczną, w Polsce jest ok. 180 tys.

- Aktualnie w Polsce leczonych jest ponad pacjentów z chorobami onkologicznymi. To jest naprawdę dużo, dlatego też zdecydowaliśmy się wprowadzać sieć onkologiczną, bo widzimy że szczególnie po okresie pandemii mamy dług zdrowotny i nie tylko, jeśli chodzi o onkologię – wyjaśniał wiceminister. Odpowiadając na pytanie, kiedy sieć ruszy przyznał, że to „wrzesień i październik”.

- Będą to już wtedy te ośrodki, które będą już przez nas zweryfikowane, będą miały naszą rekomendację i tam będą już procedury, siły i środki na takim poziomie, jakiego oczekuje Ministerstwo Zdrowia i one wejdą do tej sieci onkologicznej – zdradził.

Jak podał, są dwie specjalizacje, które wymagają wzmocnienia: obok onkologii to jeszcze kardiologia.

- Wprowadzamy także sieć kardiologiczną. Już w tej chwili rozpoczął pilotaż się na Mazowszu i pierwsze wyniki, które myślę, że są bardzo pozytywne, to że pierwszy kontakt z kardiologiem od momentu, kiedy lekarz rodzinny podejmie taką decyzję, że powinien tego pacjenta obejrzeć do 2 tygodni, to naprawdę dobry efekt – przyznał wiceszef resortu zdrowia. Jak poinformował, obecnie pilotaż sieci kardiologicznej jest rozszerzany o kolejne województwa.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum