• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jest rekomendacja dla nowej szczepionki na HPV

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, AOTMiT26 listopada 2021 12:25

Prezes AOTMiT wydał rekomendację w sprawie objęcia refundacją leku Gardasil - nowej szczepionki przeciwko wirusowi HPV.

AOTMiT wydał rekomendację dla nowej szczepionki na HPV Fot. Shutterstock
  • Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał rekomendację w sprawie objęcia refundacją leku Gardasil - szczepionki przeciwko wirusowi HPV
  • - Wzięto pod uwagę, że według polskich i zagranicznych rekomendacji klinicznych, szczepienia przeciwko HPV są istotnym elementem profilaktyki pierwotnej przed zachorowaniem m.in. na raka szyjki macicy - czytamy w uzasadnieniu decyzji
  • "Ponadto szczepienia przeciwko HPV zostały uwzględnione w wykazie
    szczepień zalecanych na 2022 r. w Polsce oraz w Narodowej Strategii Onkologicznej zalecającej ich realizację w ramach programów profilaktyki zdrowotnej"

AOTMiT wydał rekomendację dla nowej szczepionki na HPV

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał w czwartek, 25 listopada, rekomendację w sprawie objęcia refundacją leku Gardasil - szczepionki przeciwko wirusowi HPV.

- We wskazaniu: zapobieganie wystąpienia u osób w wieku od 9 lat: zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmian przednowotworowych odbytu, raka szyjki macicy oraz raka odbytu, związanych przyczynowo z zakażeniem pewnymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV); brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego - czytamy w uzasadnieniu decyzji. 

W ocenie leku - jak wskazuje AOTMiT - wzięto pod uwagę, że "według polskich i zagranicznych rekomendacji klinicznych, szczepienia przeciwko HPV są istotnym elementem profilaktyki pierwotnej przed zachorowaniem m.in. na raka szyjki macicy. Ponadto szczepienia przeciwko HPV zostały uwzględnione w wykazie szczepień zalecanych na 2022 r. w Polsce oraz w Narodowej Strategii Onkologicznej zalecającej ich realizację w ramach programów profilaktyki zdrowotnej".

Czytaj również: Kiedy będą refundowane szczepienia przeciw HPV? Zanosi się na przesunięcia

AOTMiT o różnicach między szczepionką Gardasil i Cervarix

AOTMiT w swoim stanowisku zwraca jednak uwagę, że;

- Pomimo że przedstawione przez wnioskodawcę dowody naukowe potwierdzają skuteczność szczepionki Gardasil w populacji dziewcząt od 9 r.ż. i młodych kobiet, to brak jest danych w zakresie porównania skuteczności względem obecnie refundowanej w Polsce szczepionki, tj. Cervarixu. Dostępne badania RCT porównujące bezpośrednio Gardasil i Cervarix dotyczą jedynie oceny bezpieczeństwa i immunogenności tych szczepionek - informuje Agencja.

Sprawdź: Sanepid zamyka ludzi w domach. Prawie 750 tys. osób na kwarantannie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum