• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gorzów Wielkopolski: pierwsi pacjenci poddani napromienianiu w ośrodku radioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2019 17:14

We wtorek (4 czerwca) w Ośrodku Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. pierwsi pacjenci zostali poddani napromienianiu.

Gorzów Wielkopolski: pierwsi pacjenci poddani napromienianiu w ośrodku radioterapii
Lubuskie dołączyło do regionów, w których jest ośrodek radioterapii. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Pierwszym pacjentem był 70-letni gorzowianin, skierowany na leczenie promieniami obszaru prostaty. Czeka go sześciotygodniowa terapia. Będzie na nią dojeżdżał z domu. We wtorek napromienianiu poddano też mężczyznę ze zmianami przerzutowymi w kośćcu - poinformowała rzecznik lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

Rzecznik gorzowskiej lecznicy przekazała, że akceleratory w gorzowskim szpitalu są najnowocześniejsze w kraju.

- Zakład w gorzowskim szpitalu to jedyna w Polsce placówka wyposażona w narzędzie zwane superłukiem (hyperarch). Pozwala ono na leczenie w bardzo krótkim czasie. To co w innych ośrodkach wykonuje się w około godzinę, u nas trwa zaledwie kwadrans - wyjaśniła kierownik Ośrodka dr Edyta Wolny-Rokicka.

- Na tę chwilę czekaliśmy długie miesiące, a nawet lata. Dziś możemy dołączyć do regionów, w których jest ośrodek radioterapii. Od teraz pacjenci z chorobą nowotworową nie będą musieli na leczenie jeździć do innych ośrodków - powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Jerzy Ostrouch.

Ośrodek wybudowany na terenie głównego kompleksu szpitalnego przy ul. Dekerta może przyjmować kilkuset pacjentów rocznie. Inwestycja zamknęła się w kwocie 65,9 mln zł.

Ośrodek posiada dwa najnowszej generacji akceleratory liniowe służące do generowania promieniowania jonizującego wykorzystywanego w zwalczaniu komórek nowotworowych, tomograf komputerowy, pracownię planowania radioterapii i pracownię fizyki medycznej.

W ośrodku jest oddział radioterapii na 25 łóżek i hostel na 26 łóżek, zakład radioterapii ze wspomnianymi akceleratorami i poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego: radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu.

Pod koniec maja br. gorzowski szpital podpisał umowę z NFZ na świadczenie usług z zakresu radioterapii. Kontrakt został zawarty na okres od 1 czerwca br. do 30 czerwca 2021 r.

Gorzowski Ośrodek Radioterapii współpracuje z Centrum Onkologii Instytut Onkologii w Gliwicach. 

PAP - Marcin Rynkiewicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum