×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: system wykorzystujący sztuczną inteligencję wspiera diagnostykę raka szyjki macicy

Autor: MAK/Rynek Zdrowia20 stycznia 2021 19:01Aktualizacja: 20 stycznia 2021 19:06

Mimo znacznego ograniczenia częstości występowania raka szyjki macicy oraz związanej z nim śmiertelności, diagnostyka w tym obszarze wymaga standaryzacji i poprawienia jakości skriningu - pisze w swojej opinii prof. Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).

Eksperci: system wykorzystujący sztuczną inteligencję wspiera diagnostykę raka szyjki macicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Mariusz Zimmer odnosi się swojej opinii do stanowiska zespołu ekspertów PTGiP dotyczącego zastosowania systemu Enhanced Visual Assessment (EVA) z programem VisualCheck w diagnostyce zmian szyjki macicy.

Jak podkreśla prof. Zimmer „wprowadzenie nowoczesnych przenośnych urządzeń obrazujących szyjkę macicy z interpretacją obrazów z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym stanowi wsparcie w diagnostyce zmian śródnabłonkowych i raka szyjki macicy. Dodatkowo umożliwiona jest archiwizacja obrazów w elektronicznej bazie pacjenta”.

W opinii zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników takim właśnie wsparciem w diagnostyce raka szyjki macicy jest system zaawansowanej oceny wizualnej EVA (Enhanced Visual Assessment) z programem VisualCheck.

Specjaliści przypominają w swoim stanowisku, że system EVA to cyfrowe urządzenie optyczne, oparte na dedykowanym smartfonie z systemem Android, połączonym z dedykowaną aplikacją i portalem internetowym. System ten został zatwierdzony do użytku na terenie USA przez Food and Drug Administration (FDA). Urządzenie posiada 4-krotne optyczne i 16-krotne cyfrowe powiększenie oraz ledowe źródło światła z polaryzatorem redukującym odblaski.

„Uzyskane obrazy są przesyłane i oceniane w czasie rzeczywistym przez system VisualCheck pod względem obecności lub braku obecności cech świadczących o zmianach śródnabłonkowych lub procesie złośliwym” - tłumaczą w swoim stanowisku eksperci PTGiP. Wyjaśniają, że ocena przebiega w sposób zautomatyzowany i umożliwia uzyskanie dwóch rodzajów wyników:

  • Wynik prawidłowy - brak cech zmian śródnabłonkowych
  • Wynik nieprawidłowy - obecne cechy zmian śródnabłonkowych lub cechy raka

„Aktualnie stosowane algorytmy nie umożliwiają różnicowania stopnia zaawansowania zmian szyjki macicy - tzw. zmian śródnabłonkowych małego stopnia od zmian dużego stopnia” - czytamy stanowisku.

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wskazują, że z dotychczasowych badań wynika, że „automatyczna ocena obrazów oparta na inteligencji rozszerzonej umożliwia detekcję zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego z czułością do 97,7% i specyficznością do 85% u kobiet w wieku reprodukcyjnym”.

Jednocześnie specjaliści zaznaczają, że VisualCheck nie jest narzędziem diagnostycznym, a jedynie jego wsparciem, dedykowanym dla pacjentek w wieku 25-49 lat. - Odpowiedzialność za decyzje oparte na wyniku uzyskanym w systemie VisualCheck ponosi lekarz. Z tego powodu system ten może być wykorzystywany tylko przez lekarzy ginekologów-położników - zastrzegają eksperci PTGiP.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum