×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolog ostrzega przed popularnymi lekami. "Małe dawki tak samo szkodliwe"

OPRAC. JKB • Źródło: TWITTER, PORADNIK ZDROWIE, RYNEK ZDROWIA

Kardiolog ostrzega przed popularnymi lekami. "Małe dawki tak samo szkodliwe"
Kardiolog ostrzega przed nadmiernym stosowaniem popularnej substancji. Fot. AdobeStock

Polacy często i chętnie sięgają po leki, nie zaważając, jakie substancje czynne zawierają. A niektóre mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kardiolog ostrzega zwłaszcza przed diklofenakiem.

Dodano: 31 marca 2023, 21:30
  • Kardiolog Michał Chudzik w mediach społecznościowych ostrzegł przed stosowaniem leków zawierających diklofenak
  • - Ilu pacjentów przyjmuje bez kontroli OTC (leki bez recepty), często dodatkowo z lekami przeciwbólowymi, bez świadomości o ich szkodliwości – wskazuje lekarz
  • Powołał się przy tym na wyniki badań podane przez European Society of Cardiology Journals, gdzie wykazano, że diklofenak zagraża zdrowiu układu sercowo-naczyniowego
  • Substancja zaliczana jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i najczęściej jest stosowana np. przy przewlekłej postaci zapalenia stawów, bólu pooperacyjnym czy zapaleniu przydatków

Te leki przyjmowane są na potęgę. Kardiolog ostrzega: małe dawki tak samo szkodliwe

Kardiolog Michał Chudzik ostrzegł w mediach społecznościowych przed zażywaniem środków zawierających diklofenak, który jest składnikiem popularnych leków przeciwzapalnych często stosowanych przy m.in. ostrych bólach.

- Substancja, która jest dostępna w licznych suplementach i lekach przeciwbólowych. Małe dawki tak samo szkodliwe, jak duże. Ilu pacjentów przyjmuje bez kontroli OTC, często dodatkowo z lekami przeciwbólowymi, bez świadomości o ich szkodliwości – napisał lekarz na Twitterze.

Powołał się przy tym na doniesienia European Society of Cardiology Journals. W czasopiśmie tym napisano m.in. że "diklofenak stwarza zagrożenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego w porównaniu z niestosowaniem, z podobnymi szkodami przy wysokich i niskich dawkach".

Jak z kolei zaznacza Poradnik Zdrowie, diklofenak jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i najczęściej jest stosowany np. przy przewlekłej postaci zapalenia stawów, bólu pooperacyjnym czy zapaleniu przydatków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU