W systemie jest 32 mld złotych. "Pieniądze złożone na kontach bankowych nie leczą"

Autor: oprac. SzB • Źródło: OFO, Rynek Zdrowia20 maja 2022 13:00

Organizacje zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, zwróciły się z apelem do ministra zdrowia, aby zwiększyć liczbę finansowanych świadczeń onkologicznych. Wskazują, że w systemie ochronie zdrowia jest 32,5 mld zł niewykorzystanych środków.

W systemie jest 32 mld złotych. "Pieniądze złożone na kontach bankowych nie leczą"
Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń onkologicznych. Jest apel do ministra. Fot. AdobeStock
  • Jest apel do ministra zdrowia o zwiększenie liczby finansowanych świadczeń onkologicznych. Wystosowały go organizacje zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej 
  • Przedstawiciele tych organizacji podkreślają, że w polskim systemie ochrony zdrowia znajduje się mnóstwo niewykorzystanych środków.
  • To - jak wyliczają  - aż 32,5 mld złotych. - Pieniądze złożone na kontach bankowych nie leczą - dodają

Jest apel o zwiększenie liczby finansowanych świadczeń onkologicznych

Organizacje zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, zwróciły się z apelem do ministra zdrowia, aby zwiększyć liczbę finansowanych świadczeń onkologicznych, a także zapewnić dostęp do skutecznych oraz bezpiecznych technologii medycznych. 

Autorzy apelu podkreślają, że w polskim systemie ochrony zdrowia znajduje się mnóstwo niewykorzystanych środków, bo aż 32,5 mld złotych.

- Pieniądze złożone na kontach bankowych nie leczą - dodają. 

W dokumencie, który został skierowany do Adama Niedzielskiego, wskazano cztery dostępne źródła finansowania:

  • fundusz zapasowy Narodowego Funduszu Zdrowia - 5,65 mld zł (do uwolnienia w ramach nowelizacji planu finansowego NFZ),
  • niewykonanie planu finansowego NFZ w 2021 - 10,38 mld zł (do przekazania do funduszu zapasowego NFZ za zgodą Rady NFZ oraz do uwolnienia w ramach nowelizacji planu finansowego NFZ),
  • dodatkowa składka - 10,5 mld zł (przy założeniu średniomiesięcznych wzrostów według danych za marzec i kwiecień, po uwzględnieniu ostatniej nowelizacji planu finansowego NFZ - 9,1 mld zł na świadczenia),
  • Fundusz Medyczny - 6 mld zł (na rachunku BGK znajduje się 3,51 mld zł, dodatkowe 2,5 mld zł trafi w przypadku 100-procentowej realizacji planu wydatków w ramach FM w tym roku - 2,46 mld zł).

- Ta kwota stanowi wielokrotność nakładów na opiekę specjalistyczną, podczas gdy badania opinii publicznej wskazują, że dostęp do tego rodzaju świadczeń jest największym wyzwaniem według obywateli. Jeżeli chcemy powstrzymać zjawisko nierówności w zdrowiu, wysoki odsetek obywateli doświadczających rujnujących wydatków na ochronę zdrowia, a przede wszystkim - zapewnić dostęp do publicznej ochrony zdrowia, oczekujemy działania instytucji publicznych - komentuje Dorota Korycińska, prezes zarządu OFO. 

Przedstawiciele organizacji wnioskują o zabezpieczenie potrzeb chorych

- Zdając sobie sprawę ze skomplikowania systemu finansowania publicznego ochrony zdrowia oraz dopuszczając możliwość zmiany w czasie wymienionych informacji, uznajemy brak wykorzystania w tej skali środków na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej za zjawisko nie znajdujące wytłumaczenia - czytamy we wspomnianym dokumencie.

Przedstawiciele organizacji, w związku z tym, wnioskują o zabezpieczenie potrzeb chorych poprzez m.in. natychmiastowe przeprowadzenie konkursów dla zakresów świadczeń, w przypadku których pacjenci najdłużej czekają w kolejkach czy zapewnienie pełnej dostępności refundacyjnej wszelkich technologii medycznych o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania (lekowych oraz nielekowych). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum