Warszawa: były warsztaty, będzie poradnik dla chorych z nowotworami krwi

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 15:15

Jak zapewnić pacjentom z nowotworami krwi lepszą diagnostykę, terapię i opiekę? Co można poprawić i co poradzić pacjentom, ich bliskim, lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistom? Aby odpowiedzieć na te pytania, podczas grudniowych warsztatów „ABC pacjenta z PBL” Warszawie, skonfrontowano wiele opinii i perspektyw.

Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej; FOT. PTWP

Warsztaty - z udziałem pacjentów, ich bliskich, psychoonkologa, onkologa, pielęgniarki oraz liderów organizacji wspierających pacjentów - zorganizowano z inicjatywy Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. Efektem prac i dyskusji uczestników będzie przewodnik „ABC pacjenta z PBL” - edukacyjny poradnik dla pacjentów hematoonkologicznych i ich bliskich.

- Podczas warsztatów „ABC pacjenta z PBL” dyskutowaliśmy o tym, jak wygląda dziś ścieżka pacjenta hematoonkologicznego, zwłaszcza chorego z przewlekłą białaczką limfocytową. Na podstawie porad udzielanych przez samych pacjentów, ich bliskich oraz specjalistów ochrony zdrowia powstanie przewodnik poprawiający świadomość schorzeń hematoonkologicznych i ułatwiający przygotowanie do podjęcia leczenia - informuje Adrianna Sobol, psychoonkolog z Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

I dodaje: - Wierzymy, że dzięki garści praktycznych wskazówek od osób na co dzień stykających się ze schorzeniami hematoonkologicznymi, pacjenci nie będą się czuli zagubieni, dowiedzą się, co mogą zrobić dla siebie na co dzień, by czuć i leczyć się lepiej. Zebrane wnioski skierujemy do weryfikacji lekarzy klinicystów, których poprosimy o dodatkowe porady i komentarze.

- Z punktu widzenia pacjenta hematoonkologicznego najważniejsza jest wiedza o danej jednostce chorobowej. Jak postępować podczas całego procesu leczenia, jak o siebie dbać? Nie zawsze są to informacje oczywiste. Kiedy ja sama leczyłam się osiem lat temu, nie miałam dostępu do wielu przystępnych broszur, które dziś kierowane są do poszczególnych grup chorych - przyznaje Justyna Jabłońska, pacjentka.

- Po raz pierwszy wzięłam udział w warsztatach dla pacjentów. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że warto brać udział w podobnych inicjatywach. Możliwość poznania innych pacjentów, dyskusja o doświadczeniach i wymiana poglądów pomaga inaczej spojrzeć na swoją chorobę i poczuć się pewniej - zaznacza.

Z kolei Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej zwraca uwagą, że doskonalenia wymaga zwłaszcza etap podejrzenia i diagnostyki choroby, kontakt pacjenta z lekarzami POZ. - Potrzeba z jednej strony większej czujności hematoonkologicznej wśród lekarzy rodzinnych, z drugiej - aktywnych działań edukacyjnych, skierowanych do pacjentów. Zwłaszcza osoby w dojrzałym wieku powinny mieć świadomość objawów, których nie powinno się lekceważyć - podkreśla Anna Kupiecka.

- Niezmiernie istotna jest także opieka psychoonkologiczna nad pacjentami i ich bliskimi: edukacja i wsparcie w radzeniu sobie z emocjami. Podobnie istotna jest rola rehabilitacji i prawidłowego żywienia w chorobie. Dzięki kompleksowej opiece jakość życia pacjenta staje się znacząco lepsza - stwierdza prezes prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum