×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W USK we Wrocławiu terapię CAR-T przeszło 22 dzieci. Były to pierwsze takie zabiegi w Polsce

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP03 marca 2023 14:45

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w ciągu trzech lat terapię CAR-T przeszło 22 dzieci. Były to pierwsze takie zabiegi w Polsce. Polegają na genetycznej modyfikacji komórek krwi, które ponownie podane pacjentowi zwalczają komórki nowotworowe.

W USK we Wrocławiu terapię CAR-T przeszło 22 dzieci. Były to pierwsze takie zabiegi w Polsce

 

W USK we Wrocławiu terapię CAR-T przeszło 22 dzieci. Były to pierwsze takie zabiegi w Polsce

- Dokładnie 3 marca 2020 r. prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, podał pierwszemu pacjentowi pediatrycznemu w Polsce jego własne zmodyfikowane genetycznie limfocyty T. Olek żyje i ma się znakomicie. Do tej pory we wrocławskim ośrodku z terapii ostatniej szansy dla dzieci, dla których nie było nadziei, skorzystało 22 pacjentów - poinformował szpital w komunikacie.

W terapii CAR-T pierwszym etapem jest pobranie z krwi pacjenta limfocytów T (komórek krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi). Drugi etap to ich genetyczne zmodyfikowanie w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli podarowanie tym komórkom "licencji na zabijanie". Ostatni etap to chemioterapia limfodeplecyjna z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia blastów białaczkowych.

Jak podano, USK we Wrocławiu utrzymuje bardzo wysoki, bo 81-procentowy wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci, u których zastosowano tę rewolucyjną metodę leczenia - 18 dzieci poddanych terapii CAR-T żyje.

- Tylko w tym miesiącu prof. Krzysztof Kałwak zaplanował wykonanie sześciu kolejnych takich procedur - w tygodniu między 6 a 10 marca aż trzy - u dziecka z Kielc, Warszawy i Chorzowa. Warto podkreślić, że od września 2021 r. terapia jest refundowana we wskazaniach rejestracyjnych także w Polsc " - napisano w komunikacie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum